A-Division Schedule

The practice and playing schedules for the A-Division.

PLAYING SCHEDULE
Day D M # Draw Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Fri 20 Nov 1 w1 1730 sui v rus sco v den swe v fin ger v est nor v hun
Sat 21 Nov 2 M1 0900 NOR v SCO SUI v GER RUS v ITA SWE v CZE NED v FIN
3 w2 1400 den v ger rus v est nor v sui hun v fin sco v swe
4 M2 1900 GER v SWE SCO v CZE NED v NOR FIN v ITA SUI v RUS
Sun 22 Nov 5 w3 0800 fin v sco sui v hun rus v ger swe v nor den v est
6 M3 1200 ITA v SUI NOR v FIN SCO v SWE RUS v NED GER v CZE
7 w4 1600 est v nor swe v ger hun v den fin v sui rus v sco
Mon 23 Nov 8 M4 0900 CZE v NED RUS v SWE FIN v GER ITA v NOR SCO v SUI
9 w5 1400 swe v den nor v rus sui v est sco v hun ger v fin
10 M5 1900 RUS v GER NED v SCO NOR v CZE SUI v FIN SWE v ITA
Tue 24 Nov 11 w6 0900 nor v fin den v sui ger v sco est v swe hun v rus
12 M6 1400 NED v ITA GER v NOR SWE v SUI CZE v RUS FIN v SCO
13 w7 1900 sco v est hun v swe fin v rus nor v den sui v ger
Wed 25 Nov 14 M7 0800 SUI v CZE FIN v RUS ITA v SCO NED v GER NOR v SWE
15 w8 1200 rus v swe ger v nor est v hun sui v sco fin v den
16 M8 1600 SCO v RUS SWE v NED CZE v FIN NOR v SUI ITA v GER
17 w9 2000 ger v hun est v fin sco v nor den v rus swe v sui
Thu 26 Nov 18 M9 0900 SWE v FIN CZE v ITA SUI v NED GER v SCO RUS v NOR
19 TB 1400 Tiebreaker Session
20 SF 1900 Semi-Finals: Women 1 v 4 and 2 v 3 games
Fri 27 Nov 21 SF 1330 Semi-Finals: Men 1 v 4 and 2 v 3 games
22 BRZ 1900 Bronze Medal Games: Men & Women + World Challenge Games
Sat 28 Nov 23 Final 1000 Gold Medal Game: Men
24 Final 1500 Gold Medal Game: Women
PRACTICE SCHEDULE & OFFICIAL EVENTS
Day D M Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Fri 20 Nov 0830 nor sui rus sco den
1010 hun ger est swe fin
1130 A Division - Team Meeting - Blue Water Dokken (Handball court)
1240 NED NOR SCO SUI GER
1420 FIN SWE CZE RUS ITA
1600 Opening Ceremony - Granly Arena
2030 Opening Function - Carlsberg Lounge - GI Vardej 82
Sat 28 Nov After Women's Final Closing Ceremony straight after final at venue
1930 Closing Banquet - Rybers Gymnasium, Grådybparken 11
1. The Chief Umpire has the right to allocate sheets for Tie-breakers and Play-off games to take account of the games previously played.
2. First named teams play dark stones. Dark stones train first except in the first game where a coin toss will determine 1st and 2nd practice.