Teams

Teams are lined up, left to right, alternate to skip unless otherwise stated.

Czech Republic (cze)

Alternate: Ezhan Kolcevskaia
Lead: Klara Svatonova
Second: Tereza Pliskova
Third: Alzbeta Baudysova (vice-skip)
Fourth: Anna Kubeskova (skip)

Coach: Karel Kubeska

Denmark (den)

Alternate: Lina Almind Knudsen
Lead: Mathilde Halse (vice-skip)
Second: Julie Hoegh
Third: Denise Dupont
Fourth: Madeleine Dupont (skip)

Coach: Mikkel Krause

Germany (ger)

Alternate: Emira Abbes
Lead: Pia-Lisa Schoell (vice-skip)
Second: Analena Jentsch
Third: Josephine Obermann
Fourth: Daniela Jentsch (skip)

Coach: Jock Tyre

Hungary (hun)

Alternate: Dorottya Micheller
Lead: Vera Kalocsai
Second: Nikolett Sandor
Third: Henrietta Miklai (vice-skip)
Fourth: Dorottya Palancsa (skip)

Coach: Zoltan Palancsa

Italy (ita)

Alternate: Chiara Olivieri
Lead: Angela Romei
Second: Stefania Constantini
Third: Veronica Zappone (vice-skip)
Fourth: Diana Gaspari (skip)

Coach: Violetta Caldart

Russia (rus)

Alternate: Alina Kovaleva
Lead: Nkeiruka Ezekh
Second: Alexandra Raeva
Third: Margarita Fomina (vice-skip)
Fourth: Anna Sidorova (skip)

Coach: Svetlana Kalalb

Scotland (sco)

Alternate: Kelly Schafer
Lead: Lauren Gray
Second: Vicki Adams
Third: Anna Sloan (vice-skip)
Fourth: Eve Muirhead (skip)

Coach: Glenn Howard

Switzerland (sui)

Alternate: Jenny Perret (not pictured)
Lead: Marlene Albrecht
Second: Esther Neuenschwaner
Third: Manuela Siegrist (vice-skip)
Fourth: Silvana Tirinzoni (skip)

Coach: Gerry Adam

Sweden (swe)

Alternate: Jennie Wahlin
Lead: Sofia Mabergs
Second: Agnes Knochenhauer
Third: Sara McManus (vice-skip)
Fourth: Anna Hasselborg (skip)

Coach: Maria Prytz

Turkey (tur)

Fourth: Dilsat Yildiz (skip)
Third: Oznur Polat (vice-skip)
Second: Semiha Konuksever
Lead: Ayse Gozutuk


Coach: Sadik Topaloglu

Austria (AUT)

Alternate: Markus Forejtek
Lead: Philipp Nothegger
Second: Martin Reichel
Third: Mathias Genner (vice-skip)
Fourth: Sebastian Wunderer (skip)

Coach: Uli Kapp

Germany (GER)

Alternate: Sabastian Schweizer
Lead: Ryan Sherrard
Second: Daniel Herberg (vice-skip)
Third: Manuel Walter
Fourth: Alexander Baumann (skip)

Coach: Martin Beiser

Italy (ITA)

Alternate: Simone Gonin
Lead: Daniele Ferrazza
Second: Andrea Pilzer
Fourth: Amos Mosaner (vice-skip)
Third: Joel Retornaz (skip)

Coach: Soren Gran

Netherlands (NED)

Alternate: Alexander Magan
Lead: Carlo Glasbergen
Second: Laurens Hoekman
Third: Wouter Goesgens (vice-skip)
Fourth: Jaap Van Dorp (skip)

Coach: Shari Leibbrandt-Demmon

Norway (NOR)

Alternate: Sander Roelvaag
Lead: Haavard Vad Petersson
Second: Christoffer Svae
Third: Torger Nergaard (vice-skip)
Fourth: Thomas Ulsrud (skip)

Coach: Thomas Loevold

Russia (RUS)

Alternate: Sergey Glukhov
Lead: Evgeny Klimov
Second: Artur Razhabov
Third: Artem Shmakov (vice-skip)
Fourth: Alexey Timofeev (skip)

Coach: Alexander Kozyrev

Scotland (SCO)

Alternate: Glen Muirhead
Lead: Cameron Smith
Second: Kyle Waddell
Third: Thomas Muirhead (vice-skip)
Fourth: Kyle Smith (skip)

Coach: Viktor Kjaell

Switzerland (SUI)

Alternate: Dominik Maerki
Lead: Valentin Tanner
Third: Claudio Paetz
Fourth: Benoit Schwarz (vice-skip)
Second: Peter De Cruz (skip)

Coach: Claudio Pescia

Slovakia (SVK)

Alternate: Frantisek Pitonak
Lead: Jakub Polak
Third: Patrik Kapralik
Fourth: David Misun (vice-skip)
Second: Juraj Gallo (skip)

Coach: Alan Mitchell

Sweden (SWE)

Alternate: Henrik Leek
Lead: Christoffer Sundgren
Second: Rasmus Wranaa
Third: Oskar Eriksson (vice-skip)
Fourth: Niklas Edin (skip)

Coach: Fredrik Lindberg