A-Division Schedule

PLAYING SCHEDULE
Day D M # Draw Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Sat 17 Nov 1 M1 0900 SWE v SUI SCO v NOR GER v RUS NED v ITA FIN v POL
2 w1 1500 den v sco ita v sui rus v ger cze v swe lat v fin
3 M2 2000 NOR v NED SUI v ITA FIN v SWE POL v RUS SCO v GER
Sun 18 Nov 4 w2 0900 sui v cze sco v swe lat v den fin v ger ita v rus
5 M3 1400 RUS v SCO SWE v POL SUI v NED GER v FIN NOR v ITA
6 w3 1900 ger v ita den v fin sco v cze rus v lat sui v swe
Mon 19 Nov 7 M4 0800 ITA v FIN GER v NED POL v NOR RUS v SWE SUI v SCO
8 w4 1200 swe v lat rus v cze fin v sui ger v den sco v ita
9 M5 1600 GER v NOR FIN v SUI SWE v ITA SCO v POL NED v RUS
10 w5 2000 rus v sui lat v sco den v swe ita v fin cze v ger
Tue 20 Nov 11 M6 0900 FIN v RUS NOR v SWE NED v SCO ITA v GER POL v SUI
12 w6 1400 lat v ger sui v den cze v ita swe v rus fin v sco
13 M7 1900 SCO v ITA POL v GER RUS v SUI FIN v NOR SWE v NED
Wed 21 Nov 14 w7 0900 ita v swe fin v rus ger v sco lat v sui den v cze
15 M8 1400 SUI v GER NED v FIN ITA v POL SWE v SCO RUS v NOR
16 w8 1900 sco v rus cze v lat swe v fin den v ita ger v sui
Thu 22 Nov 17 M9 0900 NED v POL ITA v RUS SCO v FIN NOR v SUI GER v SWE
18 w9 1400 cze v fin swe v ger ita v lat sui v sco rus v den
19 SF 1900 Semi-finals: Men (1v4 and 2v3)
Fri 23 Nov 20 SF 1400 Semi-finals: Women (1v4 and 2v3)
21 BRZ 1900 Bronze Medal Games : Men & Women
Sat 24 Nov 22 Final 1000 Gold Medal Game: Women
23 Final 1500 Gold Medal Game: Men
PRACTICE SCHEDULE & OFFICIAL EVENTS
Day D M Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Fri 16 Nov 1100 A Division - Team Meeting at the Radisson Sky Hotel
Training for 12 minutes on each sheet, rotating from A to B to C to D to E
1300 NED SWE SUI GER RUS
1440 ITA FIN POL SCO NOR
1620 cze den sco rus ger
1800 swe lat fin ita sui
Sat 17 Nov 1230 Opening Ceremony at Arena
Sat 24 Nov 1730 Closing Ceremony straight after final at venue
1. The Chief Umpire has the right to allocate sheets for Tie-breakers and Play-off games to take account of the games previously played.
2. First named teams play dark stones. Dark stones train first except in the first game where a coin toss will determine 1st and 2nd practice.