Teams

Women's Teams

China

Alternate:
Lead: Jingyi Ma
Second: Jinli Liu
Third: Yan Zhou (vice-skip)
Fourth: Bingyu Wang (skip)

Coach: Weidong Tan

Czech Republic

Alternate: Ezhen Kolchevskaia
Lead: Klara Svatonova
Second: Tereza Pliskova
Third: Alzbeta Baudysova (vice-skip)
Fourth: Anna Kubeskova (skip)

Coach: Karel Kubeska

Denmark

Alternate: Lina Knudsen
Lead: Mathilde Halse (vice-skip)
Second: Julie Hoegh
Third: Denise Dupont
Fourth: Madeleine Dupont (skip)

Coach: Mikkel Krause

Finland

Alternate: Lotta Immonen
Lead: Jenni Rasanen
Second: Maija Salmiovirta
Third: Eszter Juhasz (vice-skip)
Fourth: Oona Kauste (skip)

Coach: Perttu Piilo

Germany

Alternate: Emira Abbes
Lead: Pia-Lisa Schoell (vice-skip)
Second: Analena Jentsch
Third: Josephine Obermann
Fourth: Daniela Jentsch (skip)

Coach: Jock Tyre

Italy

Alternate: Chiara Olivieri
Lead: Angela Romei
Second: Stefania Constantini
Third: Veronica Zappone (vice-skip)
Fourth: Diana Gaspari (skip)

Coach: Violetta Caldart

Latvia

Alternate: Madara Bremane
Lead: Evelina Barone
Second: Santa Blumberga (vice-skip)
Third: Ieva Krusta
Fourth: Iveta Stasa-Sarsune (skip)

Coach: Ritvars Gulbis

Men's Teams

China

Alternate: Yanlong Ma
Lead: Jialiang Zang
Second: Dongxu Jiang
Third: Xiaoming Xu (vice-skip)
Fourth: Rui Liu (skip)

Coach: Marcel Rocque

Czech Republic

Alternate: Samuel Mokris
Lead: Jindris Kitzberger
Second: Martin Snitil
Third: Lukas Klima (vice-skip)
Fourth: Jiri Snitil (skip)

Coach: Brian Gray

Denmark

Alternate: Morten Berg Thomsen
Lead: Oliver Dupont
Second: Mikkel Poulsen
Third: Johnny Frederiksen (vice-skip)
Fourth: Rasmus Stjerne (skip)

Coach: Mikael Qvist

Finland

Alternate: Kalle Kiiskinen
Lead: Janne Pitko
Second: Pauli Jaamies
Third: Kasper Hakunti (vice-skip)
Fourth: Aku Kauste (skip)

Coach: Kalle Kiiskinen

Germany

Alternate: Sebastian Schweizer
Lead: Ryan Sherrard
Second: Daniel Herberg (vice-skip)
Third: Manuel Walter
Fourth: Alexander Baumann (skip)

Coach: Martin Beiser

Italy

Alternate: Simone Gonin
Lead: Daniele Ferrazza
Second: Andrea Pilzer
Third: Amos Mosaner (vice-skip)
Fourth: Joel Retornaz (skip)

Coach: Soren Gran

Netherlands

Alternate: Alexander Magan
Lead: Carlo Glasbergen
Second: Laurens Hoekman
Third: Wouter Gosgens (vice-skip)
Fourth: Jaap Van Dorp (skip)

Coach: Shari Leibbrandt-Demmon

Russia

Alternate: Sergey Glukhov
Lead: Evgeny Klimov
Second: Artur Razhabov
Third: Atrem Shmakov (vice-skip)
Fourth: Aleksey Timofeev (skip)

Coach: Aleksandr Kozyrev