Teams

Mixed Doubles

Canada

Kaitlyn Lawes
John Morris

Coach: Paul Webster

China

Rui Wang
Dexin Ba

Coach: Zhipeng Zhang

Finland

Oona Kauste
Tomi Rantamaeki

Coach: Brian Gray

Korea

Hyeji Jang
Kijeong Lee

Coach: Jim Cotter

Norway

Kristin Skaslien
Magnus Nedregotten

Coach: Thomas Loevold

Olympic Athlete from Russia

Anastasia Bryzgalova
Aleksandr Krushelnitckii

Coach: Vasily Gudin

Switzerland

Jenny Perret
Martin Rios

Coach: Theo Schneider

United States

Becca Hamilton
Matt Hamilton

Coach: Jake Higgs

Canada

Alternate: Cheryl Bernard
Lead: Lisa Weagle
Second: Joanne Courtney
Third: Emma Miskew (Vice-skip)
Fourth: Rachel Homan (Skip)

Coach: Adam Kingsbury

China

Alternate: Xindi Jiang
Lead: Jingyi Ma
Second: Jinli Liu
Third: Yan Zhou (Vice-skip)
Fourth: Bingyu Wang (Skip)

Coach: Weidong Tan

Denmark

Alternate: Lina Almind Knudsen
Lead: Mathilde Halse (Vice-skip)
Second: Julie Hogh
Third: Denise Dupont
Fourth: Madeleine Dupont (Skip)

Coach: Ulrik Schmidt

Great Britain

Alternate: Kelly Schafer
Lead: Lauren Gray
Second: Vicki Adams
Third: Anna Sloan (Vice-skip)
Fourth: Eve Muirhead (Skip)

Coach: Glenn Howard

Japan

Alternate: Mari Motohashi
Lead: Yurika Yoshida
Second: Yumi Suzuki
Third: Chinami Yoshida (Vice-skip)
Fourth: Satsuki Fujisawa (Skip)

Coach: Ryoji Onodera

Korea

Alternate: Chohi Kim
Lead: YeongMi Kim
Second: SeonYeong Kim
Third: KyeongAe Kim (Vice-skip)
Fourth: EunJung Kim (Skip)

Coach: MinJung Kim

Olympic Athlete from Russia

Alternate: Julia Portunova
Lead: Julia Guzieva
Second: Galina Arsenkina
Third: Uliana Vasileva (Vice-skip)
Fourth: Victoria Moiseeva (Skip)

Coach: Sergei Belanov

Switzerland

Alternate: Jenny Perret
Lead: Marlene Albrecht
Second: Manuela Siegrist (Vice-skip)
Third: Esther Neuenschwander
Fourth: Silvana Tirinzoni (Skip)

Coach: Gerry Adam

Sweden

Alternate: Jennie Waahlin
Lead: Sofia Mabergs
Second: Agnes Knochenhauer
Third: Sara McManus (Vice-skip)
Fourth: Anna Hasselborg (Skip)

Coach: Maria Prytz

United States

Alternate: Cory Christensen
Lead: Becca Hamilton
Second: Aileen Geving
Third: Tabitha Peterson (Vice-skip)
Fourth: Nina Roth (Skip)

Coach: Al Hackner

Canada

Alternate: Scott Pfeifer
Lead: Ben Hebert
Second: Brent Laing
Third: Marc Kennedy (Vice-skip)
Fourth: Kevin Koe (Skip)

Coach: John Dunn

Denmark

Alternate: Morten Berg Thomsen
Lead: Oliver Dupont
Second: Mikkel Poulsen
Third: Johnny Frederiksen (Vice-skip)
Fourth: Rasmus Stjerne (Skip)

Coach: Mikael Qvist

Great Britain

Alternate: Glen Muirhead
Lead: Cameron Smith
Second: Kyle Waddell
Third: Thomas Muirhead (Vice-skip)
Fourth: Kyle Smith (Skip)

Coach: Viktor Kjell

Italy

Alternate: Andrea Pilzer
Lead: Daniele Ferrazza
Second: Simone Gonin
Fourth: Amos Mosaner (Vice-skip)
Third: Joel Retornaz (Skip)

Coach: Soren Gran

Japan

Alternate: Kohsuke Hirata
Lead: Kosuke Morozumi
Second: Tsuyoshi Yamaguchi
Third: Tetsuro Shimizu (Vice-skip)
Fourth: Yusuke Morozumi (Skip)

Coach: Hatomi Nagaoka

Korea

Alternate: EunSu Oh
Lead: KiBok Lee
Second: MinChan Kim
Third: SeHyeon Seong (Vice-skip)
Fourth: ChangMin Kim (Skip)

Coach: Myung Sup Lim

Norway

Alternate: Markus Hoeiberg
Lead: Haavard Vad Petersson
Second: Christoffer Svae
Third: Torger Nergaard (Vice-skip)
Fourth: Thomas Ulsrud (Skip)

Coach: Thomas Loevold

Switzerland

Alternate: Dominik Maerki
Lead: Valentin Tanner
Third: Claudio Paetz
Fourth: Benoit Schwarz (Vice-skip)
Second: Peter de Cruz (Skip)

Coach: Claudio Pescia

Sweden

Alternate: Henrik Leek
Lead: Christoffer Sundgren
Second: Rasmus Wranaa
Third: Oskar Eriksson (Vice-skip)
Fourth: Niklas Edin (Skip)

Coach: Fredrik Lindberg

United States

Alternate: Joe Polo
Lead: John Landsteiner
Second: Matt Hamilton
Third: Tyler George (Vice-skip)
Fourth: John Shuster (Skip)

Coach: Phill Drobnick