WFG Continental Cup 2014 matchups revealed

A rematch of last year’s gold-medal game at the Ford World Men’s Curling Championship will highlight the opening day of play at the World Financial Group Continental Cup 2014 being held at the Orleans Hotel and Casino Arena in Las Vegas, USA.

Jeff Stoughton of Team North America will play Thomas Ulsrud of Team World in one of the first team games on Thursday morning Photo: Chris Holloman - Katipo Creative

Sweden’s Niklas Edin, a member of Team World, will take on Canada’s Brad Jacobs, a member of Team North America, in opening-day team competition in curling’s version of the Ryder Cup.

Captains and coaches — Steve Brown and Rick Lang for Team North America; David Hay and Peja Lindholm for Team World — announced their picks following Wednesday’s practice sessions at the Orleans Arena.

That game is set for 7:00pm (Pacific Standard Time).

There will be two rounds of traditional team competition on Thursday and Friday (08:30am and 7:00pm both days).

Additionally, there will be a mixed doubles draw on Thursday at 1:00pm and another mixed doubles draw on Saturday at 09:00am.

The singles matchups for Friday’s 1:00pm draw also were determined.

The unique format pits Team North America against Team World in various disciplines during four days of competition — traditional team games, mixed doubles, singles, mixed skins and standard skins games. Each segment awards points for wins (or ties).

A total of 60 points are available, meaning the side that earns more than 30 points will be declared the champion.

For the six mixed doubles and six singles matches, one point will be awarded for each victory, one-half point if tied.

There will be 18 team games (nine men’s and nine women’s) played, each worth one point for a win and a half-point for a tie. All games are eight ends and there are no extra ends.

There will also be six skins games (those matchups will be decided on Saturday), with each game worth a total of five points to the winner.

MATCHUPS

Thursday
8:30am
Team
Sheet A —
Eve Muirhead (World) vs. Jennifer Jones (North America)
Sheet B — Thomas Ulsrud (World) vs. Jeff Stoughton (North America)
Sheet C — Satsuki Fujisawa (World) vs. Erika Brown (North America)

1:00pm
Mixed Doubles
Sheet A —
Niklas Edin/Christina Bertrup (World) vs. Mark Nichols/Jennifer Jones (North America)
Sheet B — Sebastian Kraupp/Maria Prytz (World) vs. Jeff Stoughton/Kaitlyn Lawes (North America)
Sheet C — Christoffer Svae/Satsuki Fujisawa (World) vs. Jeff Isaacson/Debbie McCormick (North America)

7:00pm
Team
Sheet A —
Niklas Edin (World) vs. Brad Jacobs (North America)
Sheet B — Margaretha Sigfridsson (World) vs. Rachel Homan (North America)
Sheet C — David Murdoch (World) vs. John Shuster (North America)

Friday
8:30am
Team
Sheet A —
Satsuki Fujisawa (World) vs. Rachel Homan (North America)
Sheet B — Niklas Edin (World) vs. John Shuster (North America)
Sheet C — Margaretha Sigfridsson (World) vs. Jennifer Jones (North America)

1:00pm
Singles
Women
Sheet A —
Eve Muirhead (World) vs. Jennifer Jones (North America)
Sheet B — Margaretha Sigfridsson (World) vs. Rachel Homan (North America)
Sheet C — Satsuki Fujisawa (World) vs. Erika Brown (North America)

Men
Sheet A —
Niklas Edin (World) vs. Brad Jacobs (North America
Sheet B — Thomas Ulsrud (World) vs. Jeff Stoughton (North America)
Sheet C — David Murdoch (World) vs. John Shuster (North America)

7:00pm
Team
Sheet A —
David Murdoch (World) vs. Jeff Stoughton (North America)
Sheet B — Eve Muirhead (World) vs. Erika Brown (North America)
Sheet C — Thomas Ulsrud (World) vs. Brad Jacobs (North America)

Saturday
9:00am
Mixed Doubles
Sheet A —
Greg Drummond/Anna Sloan (World) vs. Ryan Fry/Emma Miskew (North America)
Sheet B — Thomas Ulsrud/Miyo Ichikawa (World) vs. John Shuster/Jessica Schultz (North America)
Sheet C — David Murdoch/Eve Muirhead (World) vs. E.J. Harnden/Rachel Homan (North America)

1:30pm
Team
Sheet A —
Margaretha Sigfridsson (World) vs. Erika Brown (North America)
Sheet B — David Murdoch (World) vs. Brad Jacobs (North America)
Sheet C — Eve Muirhead (World) vs. Rachel Homan (North America)

6:30pm
Team
Sheet A —
Thomas Ulsrud (World) vs. John Shuster (North America)
Sheet B — Satsuki Fujisawa (World) vs. Jennifer Jones (North America)
Sheet C — Niklas Edin (World) vs. Jeff Stoughton (North America)

For ticket and other event information, visit: www.curling.ca/2014continentalcup-en/
For the complete event schedule, go to: www.curling.ca/2014continentalcup-en/draw-schedule/
For more about the Olympic curling competition: www.sochi2014.curlingevents.com/

In Canada, TSN (RDS2 in French), will broadcast complete live coverage of the event.

In the United States, NBCSN will air extended highlight coverage on Sunday 19 January from 1:30-3:30 PM ET and on Sunday 26 January from 8:00-10:00 PM ET.

In Sweden live coverage will aired on the Viasat platform on Saturday 18 January.

Live coverage will also be available on the World Curling Federation’s YouTube Channel World Curling TV: www.youtube.com/user/WorldCurlingTV