World Junior-B Curling Championships 2017 Teams

The teams competing at the World Junior-B Curling Championships 2017:

Women's Teams

Australia (aus)

Fourth - Samantha Jeffs (Skip)
Third - Tahli Gill (Vice)
Second - Ivy Militano
Lead - Kirby Gill
Alternate - Jayna Gill

Coach - Lyn Gill

Austria (aut)

Fourth - Celine Moser (Skip)
Third - Sara Haidinger (Vice)
Second - Chiara Puchinger
Lead - Verena Pfluegler
Alternate - Maria Birbamer

Coach - Veronika Huber

China (chn)

Fourth - Liju Zhang (Skip)
Third - Simiao Jiang (Vice)
Second - Ruiyi Zhao
Lead - Yuxuan Kong
Alternate - Meini Wang

Coach - Fenchun Wang

Czech Republic (cze)

Fourth - Andrea Krupanska (Vice)Kristina Podrabska (Skip)
Third - Denisa Postova
Second - Karolina Spundova
Lead - Kristina Podrabska (Skip)
Alternate - Michaela Baudysova

Coach - Brad Askew

Denmark (den)

Fourth - Jasmin Lander (Skip)
Third - Alberte Madsen (Vice)
Second - Katja Milvang-Jensen
Lead - Mie Milvang-Jensen
Alternate - Caroline Jalo

Coach - Wagn Hoermark

England (eng)

Fourth - Lucy Sparks (Skip)
Third - Sarah Decoine (Vice)
Second - Kitty Conlin
Lead - Niamh Fenton
Alternate - Rebecca Watts

Coach - Lisa Farnell

Spain (esp)

Fourth - Alicia Munte (Skip)
Third - Lydia Valles
Second - Aroa Amilibia (Vice)
Lead - Patricia Ruiz
Alternate - Lara Ruiz

Coach - Felipe Marin

Estonia (est)

Fourth - Victoria-Laura Lohmus (Vice)
Third - Triin Madisson (Skip)
Second - Kristin Laidsalu
Lead - Britta Sillaots
Alternate - Selin Sedletski

Coach - Erkki Lill

Finland (fin)

Fourth - Lotta Immonen (Vice)
Third - Moa Norell
Second - Noora Suuripaa (Vice)
Lead - Liris Koilahti
Alternate - Mio Lindqvist

Coach - Leo Makela

Germany (ger)

Fourth - Maike Beer (Skip)
Third - Mia Hoehne (Vice) Lena Kapp
Second - Laura Mayrhans
Lead - Lena Kapp
Alternate - Fiona Wunderlich

Coach - Holger Hoehne

Ital (ita)

Fourth - Angela Romei (Skip)
Third - Barbara Gentile (Vice)
Second - Alice Gaudenzi
Lead - Giulia Mingozzi
Alternate - Anna Maria Maurino

Coach - Lucilla Macchiati

Japan (jpn)

Fourth - Misaki Tanaka (Skip)
Third - Yui Tanaka (Vice)
Second - Kaede Kudo
Lead - Naoko Kawamura
Alternate - Sakiko Suzuki

Coach - Kazuto Fujimura

Latvia (lat)

Fourth - Madara Bremane (Skip)
Third - Evelina Barone (Vice)
Second - Laura Gaidule
Lead - Zane Ilze Brakosova
Alternate - Megija Anna Graumane

Coach - Santa Blumberga

Norway (nor)

Fourth - Maia Ramsfjell (Skip)
Third - Martine Roenning (Vice)
Second - Mathilde Hoem
Lead - Henriette Halvorsen
Alternate - Mille Haslev Nordby

Coach - Ingvild Skaga

New Zealand (nzl)

Fourth - Jessica Smith (Skip)
Third - Holly Thompson (Vice)
Second - Emma Sutherland
Lead - Courtney Smith
Alternate - Eloise Pointon

Coach - Nelson Ede

Poland (pol)

Fourth - Marta Pluta
Third - Aneta Lipinska (Skip)
Second - Daria Chmarra (Vice)
Lead - Ewa Stych
Alternate - Ewa Nogly

Coach - Agnieszka Schroeder

Romania (rou)

Fourth - Iulia Traila (Skip)
Third - Crina Boboc (Vice)
Second - Karla Oprea
Lead - Octavia Traila

Coach - Allen Coliban

Scotland (sco)

Fourth - Sophie Jackson (Skip)
Third - Naomi Brown (Vice)
Second - Mili Smith
Lead - Sophie Sinclair
Alternate - Laura Barr

Coach - Cate Brewster

Slovenia (slo)

Fourth - Patricija Cerne (Vice)
Third - Nika Cerne (Skip)
Second - Ana Smolej
Lead - Lea Zemlja
Alternate - Liza Gregori

Coach - Robert Susanj

Slovakia (svk)

Fourth - Silvia Sykorova (Skip)
Third - Sona Mayerova (Vice)
Second - Nina Mayerova
Lead - Natalia Orokocka

Coach - Pavol Pitonak

Turkey (tur)

Fourth - Dilsat Yildiz (Skip)
Third - Mihriban Polat (Vice)
Second - Beyzanur Konuksever
Lead - Berivan Polat

Coach - Sadik Topaloglu

Men's Teams

Australia (AUS)

Fourth - Mitchell Thomas (Skip)
Third - Grant Hamsey (Vice)
Second - Tyler Hogan
Lead - Nicholas Hurford
Alternate - Matthew Millikin

Coach - Matthew Panoussi

Austria (AUT)

Fourth - Martin Seiwald (Skip)
Third - Florian Mavec (Vice)
Second - Jonas Backofen
Lead - Damir Srebric
Alternate - Konstantin Kammerhofer

Coach - Boris Seidl

China (CHN)

Fourth - Zhi Yu Wang (Vice)
Third - Ming Jie Yuan (Skip)
Second - Kuo Cheng
Lead - Hong Bo Li
Alternate - Xin Long Kang

Coach - Hong Chen Li

Czech Republic (CZE)

Fourth - Pavel Mares (Skip)
Third - David Verner (Vice)
Second - Lukas Klipa
Lead - Martin Blahovec
Alternate - Dominik Svarc

Coach - Jaroslav Vedral

Denmark (DEN)

Fourth - Simon Haubjerg (Vice)
Third - Oliver Kristoffersen (Skip)
Second - Mads Nissen-Baekdahl
Lead - Henrik Holtermann
Alternate - Kilian Thune

Coach - Kenneth Hertsdahl

England (ENG)

Fourth - Jake Barker (Skip)
Third - Joe Sugden (Vice)
Second - Ben Holley
Lead - Felix Price
Alternate - Henry Brown

Coach - Jonathan Havercroft

Spain (ESP)

Fourth - Gontzal Garcia (Skip)
Third - Eduardo De Paz (Vice)
Second - Xavi Campos
Lead - Andreas Garcia
Alternate - Alberto Ramiro

Coach - Felipe Marin

Finland (FIN)

Fourth - Melker Lundberg (Skip)
Third - Isak Nordlund (Vice)
Second - Hemming Hanses
Lead - Jonas Fellman
Alternate - Leonard Nordlund

Coach - Sunkan Sundkvist

France (FRA)

Fourth - Theo Ducroz (Skip)
Third - Quentin Morard (Vice)
Second - Eddy Mercier
Lead - Killian Gaudin

Coach - Thierry Mercier

Germany (GER)

Fourth - Marc Muskatewitz (Skip)
Third - Sixten Totzek (Vice)
Second - Jan-Luca Haag
Lead - Marc Weiler
Alternate - Magnus Sutor

Coach - Wolfgang Burba

Hong Kong (HKG)

Fourth - Derek Leung (Skip)
Third - Cheuk Yin Yew (Vice)
Second - Ching Nam Cheng
Lead - Kei Ching Chang
Alternate - Chung Hei Jonas Lai

Coach - Teddie Leung

Hungary (HUN)

Fourth - Botond Kovacs (Vice)
Third - Lorinc Tatar
Second - Daniel Kalocsay (Skip)
Lead - Emilio Spiller
Alternate - Viktor Nagy

Coach - Peter Sardi

Italy (ITA)

Fourth - Marco Onnis (Skip)
Third - Fabio Ribotta (Vice)
Second - Lorenzo Maurino
Lead - Marco Vespia
Alternate - Davido Forchino

Coach - Simone Gonin

Japan (JPN)

Fourth - Kanya Shimizuno (Skip)
Third - Ryota Meguro (Vice)
Second - Sota Hirosawa
Lead - Ryota Haeno
Alternate - Tatsuki Sasaki

Coach - Toshio Tsuchida

Latvia (LAT)

Fourth - Andris Bremanis (Vice)
Third - Kristaps Vilks
Second - Janis Bremanis (Skip)
Lead - Anrijs Briezkalns
Alternate - Gundars Bremanis

Coach - Raimonds Vaivods

Lithuania (LTU)

Fourth - Povilas Cepulis (Skip)
Third - Gustas Valdavicius (Vice)
Second - Matas Cepulis
Lead - Gelmis Valdavicius
Alternate - Augustus Cepla

Coach - Paulius Krauza

Netherlands (NED)

Fourth - Tobias Van Den Hurk (Vice)
Third - Jop Kuijpers
Second - Bart Klomp
Lead - Olaf Bolkenbaas (Skip)
Alternate - Simon Spits

Coach - Ezra Wiebe

New Zealand (NZL)

Fourth - Matthew Neilson (Skip)
Third - Simon Neilson (Vice)
Second - Ben Smith
Lead - Hamish Walker
Alternate - Anton Hood

Coach - Peter Becker

Poland (POL)

Fourth - Konrad Stych (Skip)
Third - Radoslaw Pisarek (Vice)
Second - Krzysztof Swiatek
Lead - Adam Pauszek
Alternate - Rafal Krystkiewicz

Coach - Damian Herman

Russia (RUS)

Fourth - Alexander Eremin (Skip)
Third - Alexey Tuzov (Vice)
Second - Ivan Aleksandrov
Lead - Aleksandr Bystrov
Alternate - Nikita Ivanchatenko

Coach - Mikhail Bruskov

Slovenia (SLO)

Fourth - Stefan Sever (Skip)
Third - Aljaz Stopar (Vice)
Second - Noel Gregori
Lead - Luka Prezelj
Alternate - Bine Sever

Coach - Eva Sever

Slovakia (SVK)

Fourth - Jakub Polak (Vice)
Third - Jakub Cervenka (Skip)
Second - Marek Sykora
Lead - Jan Horacek
Alternate - Robert Masaryk

Coach - David Misun

Turkey (TUR)

Fourth - Ugurcan Karagoz (Skip)
Third - Oguzhan Karakurt (Vice)
Second - Emre Karaman
Lead - Muhammed Caglayan

Coach - Ahmet Celik

Women GROUP-A GROUP-B GROUP-C
aut - Austria cze - Czech Republic aus - Australia
fin - Finland esp - Spain chn - China
ita - Italy est - Estonia den - Denmark
jpn - Japan lat - Latvia eng - England
pol - Poland nor - Norway ger - Germany
slo - Slovenia rou - Romania nzl - New Zealand
tur - Turkey sco - Scotland svk - Slovakia
Men GROUP-A GROUP-B GROUP-C
AUS - AUSTRALIA CHN - CHINA FIN - FINLAND
AUT - AUSTRIA DEN - DENMARK FRA - FRANCE
CZE - CZECH REPBULIC ENG - ENGLAND GER - GERMANY
ITA - ITALY ESP - SPAIN HKG - HONG KONG
LAT - LATVIA HUN - HUNGARY JPN - JAPAN
LTU - LITHUANIA NED - NETHERLANDS NZL - NEW ZEALAND
RUS - RUSSIA SLO - SLOVENIA POL - POLAND
SVK - SLOVAKIA TUR - TURKEY