Teams

The teams competing at the World Junior Curling Championships 2018.

Canada - can

Alternate: Lauren Lenentine
Lead: Lindsey Burgess
Second: Karlee Burgess
Third: Kristin Clarke (Vice-skip)
Fourth: Kaitlyn Jones (Skip)

Coach: Andrew Atherton

China - chn

Alternate: Jiaxin Yu
Lead: Chengyu Sun
Second: Meini Wang
Fourth: Ziqi Dong (Vice-skip)
Third: Zixin Wang (Skip)

Coach: Yu Zhu

Korea - kor

Alternate: Chaelin Kang
Lead: Sujin Kim
Second: Taei Yang
Third: Hyerin Kim (Vice-skip)
Fourth: Minji Kim (Skip)

Coach: Sungjun Lee

Norway - nor

Alternate: Victoria Johansen
Lead: Eirin Mesloe
Second: Millie Haslev Nordbye
Third: Martine Roenning (Vice-skip)
Fourth: Maia Ramsfjell (Skip)

Coach: Kai Ove Roenning

Russia - rus

Alternate: Daria Patrikeeva
Lead: Anastasiia Danshina (Vice-skip)
Second: Irina Riazanova
Third: Vera Tiuliakova
Fourth: Vlada Rumiantseva (Skip)

Coach: Alexey Tselousov

Scotland - sco

Alternate: Sophie Jackson
Lead: Leeanne McKenzie
Second: Hailey Duff
Third: Amy Macdonald (Vice-skip)
Fourth: Rebecca Morrison (Skip)

Coach: Tom Andrews

Sweden - swe

Alternate: Maria Larsson
Lead: Fanny Sjoeberg
Second: Almida De Val (Vice-skip)
Third: Jennie Waahlin
Fourth: Isabella Wranaa (Skip)

Coach: Margaretha Sigfridsson

Switzerland - sui

Alternate: Laura Engler
Lead: Anna Gut
Second: Melina Bezzola
Third: Elana Mathis (Vice-skip)
Fourth: Selina Witschonke (Skip)

Coach: Sandra Witschonke

Turkey - tur

Alternate: Zeynep Oztemir
Lead: Canan Temuren
Second: Mihriban Polat
Third: Bevrian Polat (Vice-skip)
Fourth: Dilsat Yildiz (Skip)

Coach: Sadik Topaloglu

United States - usa

Alternate: Leah Yavarow
Lead: Allison Howell
Second: Jenna Burchesky
Third: Annmarie Dubberstein (Vice-skip)
Fourth: Madison Bear (Skip)

Coach: Beverly Schroeder

Canada - CAN

Alternate: Jacques Gauthier
Lead: Zachary Curtis
Second: Jordan Tardi
Third: Sterling Middleton (Vice-skip)
Fourth: Tyler Tardi (Skip)

Coach: Paul Tardi

China - CHN

Alternate: Tianqi Guan
Lead: Zezhong Zhang
Second: Xiangkun Wang
Third: Jiafeng Tian (Vice-skip)
Fourth: Zhiyu Wang (Skip)

Coach: Guangxu Li

Germany - GER

Alternate: Till Wunderlich
Lead: Jan-Luca Haag
Second: Joshua Sutor
Third: Klaudius Harsch (Vice-skip)
Fourth: Sixten Totzek (Skip)

Coach: Wolfgang Burba

Korea - KOR

Alternate: Jaebeom Lee
Lead: Dawun Choi
Second: Donghyeong Lee
Third: ByeongJin Jeong (Vice-skip)
Fourth: Hyeonjun Hwang (Skip)

Coach: Jeho Lee

Norway - NOR

Alternate: Jorgen Myran
Lead: Andreas Haarstad
Second: Michael Mellemseter
Third: Kristian Foss (Vice-skip)
Fourth: Magnus Ramsfjell (Skip)

Coach: Stein Mellemseter

Russia - RUS

Alternate: Alexey Tusov
Lead: Konstantin Manasevich
Second: Vadim Shvedov
Third: Sergei Morozov (Vice-skip)
Fourth: Aleksandr Bystrov (Skip)

Coach: Dmitrii Melnikov

Scotland - SCO

Alternate: Duncan McFadzean
Lead: Euan Kyle (not pictured)
Second: Fraser Kingan
Third: Robin Brydone (Vice-skip)
Fourth: Ross Whyte (Skip)

Coach: Alan Hannah

Sweden - SWE

Alternate: Filip Stener
Lead: Sebastian Jones
Second: Anton Regosa
Third: Johan Nygren (Vice-skip)
Fourth: Daniel Magnusson (Skip)

Coach: Greta Aurell

Switzerland - SUI

Alternate: Philipp Hoesli
Lead: Reto Schoenenberger
Second: Simon Hoehn
Third: Simon Gloor (Vice-skip)
Fourth: Jan Hess (Skip)

Coach: Annick Lusser Hess

United States - USA

Alternate: Jonathon Harstad
Lead: Graem Fenson
Second: Ben Richardson
Third: Luc Violette (Vice-skip)
Fourth: Andrew Stopera (Skip)

Coach: Mark Lazar