Junior-B Teams

Women’s Teams

Australia - aus

Fourth: Tahli Gill (Skip)
Third: Ivy Militano
Second: Jayna Gill
Lead: Kirby Gill (Vice-skip)

Coach: Lynette Gill

Austria - aut

Fourth: Sara Haidinger (Skip)
Third: Chiara Puchinger (Vice-skip)
Second: Astrid Pfluegler
Lead: Iris Yudan
Alternate: Eva Auer

Coach: Lukas Kirchmair

Belarus - blr

Fourth: Sviatlana Pleshak
Third: Hanna Hrynevich (Vice-skip)
Second: Hanna Vysotskaya (Skip)
Lead: Aliaksandra Kurilkina
Alternate: Darya Harashevich

Coach: Natallia Sverzhinskaya

Czech Republic - cze

Fourth: Laura Klimova (Skip)
Third: Michaela Baudysova (Vice-skip)
Second: Karolina Spundova
Lead: Luisa Klimova
Alternate: Ema Kynclova

Coach: Jakub Bares

Denmark - den

Fourth: Mathilde Halse (Skip)
Third: Jasmin Lander (Vice-skip)
Second: Gabriella Qvist
Lead: My Hollinger Larsen
Alternate: Julie Joergensen

Coach: Mikael Qvist

England - eng

Fourth: Sydney Boyd (Skip)
Third: Kitty Conlin (Vice-skip)
Second: Mia Andell
Lead: Anna Howey
Alternate: Annabelle Martin

Coach: James Burman

Spain - esp

Fourth: Patricia Ruiz (Skip)
Third: Maria Gomez (Vice-skip)
Second: Carmen Perez
Lead: Ana Vazquez
Alternate: Lydia Valles

Coach: Nicholas Shaw

Estonia - est

Fourth: Kristin Laidsalu (Vice-skip)
Third: Britta Sillaots (Skip)
Second: Karin Vahi
Lead: Gerli Kagi
Alternate: Kaidi Elmik

Coach: Harri Lill

Finland - fin

Fourth: Jasmin Satto (Skip)
Third: Josefina Satto
Second: Jasmine Nilosaari (Vice-skip)
Lead: Vilma Kylloenen

Coach: Mika Lehtinen

Germany - ger

Fourth: Mia Hoehne (Skip)
Third: Lena Kapp (Vice-skip)
Second: Laura Mayrhans
Lead: Leonie Schoeberl
Alternate: Fiona Wunderlich

Coach: Holger Hoehne

Hungary - hun

Fourth: Linda Joo (Skip)
Third: Dia Regina Dobor (Vice-skip)
Second: Laura Nagy
Lead: Laura Karolina Nagy
Alternate: Anna Bartalus

Coach: Zoltan Jakub

Italy - ita

Fourth: Stefania Constantini (Skip)
Third: Giulia Lacedelli (Vice-skip)
Second: Valeria Girardi
Lead: Lorenza Piccin
Alternate: Marta Lo Deserto

Coach: Soren Gran

Japan - jpn

Fourth: Ami Enami (Skip)
Third: Minori Suzuki (Vice-skip)
Second: Sae Yamamoto
Lead: Mone Ryokawa
Alternate: Asuka Kanai

Coach: Hatomi Nagaoka

Kazakhstan - kaz

Fourth: Sitora Alliyarova (Skip)
Third: Anastassya Spirikova (Vice-skip)
Second: Angelina Ebauyer
Lead: Yekaterina Kolykhalova
Alternate: Regina Ebauyer

Coach: Viktor Kim

Latvia - lat

Fourth: Evelina Barone (Skip)
Third: Rezija Ievina (Vice-skip)
Second: Erika Patricija Bitmete
Lead: Veronika Apse
Alternate: Madara Bremane

Coach: Iveta Stasa-Sarsune

New Zealand - nzl

Fourth: Jessica Smith (Skip)
Third: Holly Thompson (Vice-skip)
Second: Mhairi-Bronte Duncan
Lead: Courtney Smith
Alternate: Lucy Neilson

Coach: Nelson Ede

Poland - pol

Fourth: Daria Chmarra (Skip)
Third: Karolina Mandes (Vice-skip)
Second: Marta Leszczynska
Lead: Ewa Nogly

Coach: Aneta Lipinska

Russia - rus

Fourth: Vlada Rumiantseva (Skip)
Third: Daria Morozova (Vice-skip)
Second: Irina Riazanova
Lead: Vera Tiuliakova
Alternate: Anastasia Mishchenko

Coach: Andrey Drozdov

Scotland - sco

Fourth: Beth Farmer (Skip)
Third: Kirstin Bousie (Vice-skip)
Second: Katie McMillan
Lead: Nicola Joiner
Alternate: Amy Bryce

Coach: Alison Cunningham

Slovenia - slo

Fourth: Lea Zemlja (Vice-skip)
Third: Liza Gregori (Skip)
Second: Maja Kucina
Lead: Ajda Zaveljcina
Alternate: Jera Aideen Schiffrer

Coach: Mitja Resman

Turkey - tur

Fourth: Mihriban Polat (Skip)
Third: Seyda Baris (Vice-skip)
Second: Kader Macit
Lead: Hilal Nevruz
Alternate: Elanur Parlayanyildiz

Coach: Sadik Topaloglu

Men’s Teams

Australia - AUS

Fourth: Mitchell Thomas (Skip)
Third: Jonathan Imlah (Vice-skip)
Second: Jordan Ensinger
Lead: Emil Cooper

Coach: Sam Williams

Austria - AUT

Fourth: Jonas Backofen (Vice-skip)
Third: Martin Seiwald
Second: Sean Purcell
Lead: Florian Mavec (Skip)
Alternate: Thomas Wittibschlaeger

Coach: Boris Seidl

Belarus - BLR

Fourth: Aliaksandr Dziameshchanka (Skip)
Third: Kazimir Yurkevich (Vice-skip)
Second: Viktor Avlasenko
Lead: Artsiom Hrytchanka
Alternate: Mikalai Kazlouski

Coach: Arina Sverzhinskaya

China - CHN

Fourth: Weihaoping Wang (Skip)
Third: Jiawen Nan (Vice-skip)
Second: Bozong Qiao
Lead: Hanpu Jiang
Alternate: Yansong Zhang

Coach: Perry Marshall

Czech Republic - CZE

Fourth: Adam Podolka (Skip)
Third: Martin Blahovec
Second: Pavel Mares
Lead: David Verner (Vice-skip)
Alternate: Frantisek Jiral

Coach: Jaroslav Vedral

Denmark - DEN

Fourth: Jonathan Vilandt (Skip)
Third: Matthias Palmelund
Second: Kilian Thune
Lead: Alexander Qvist (Vice-skip)
Alternate: Jakob Schmidt

Coach: Lars Vilandt

England - ENG

Fourth: Jotham Sugden (Skip)
Third: Felix Price (Vice-skip)
Second: Archer Woods
Lead: Harry Pinnell

Coach: Jonathan Havercroft

Spain - ESP

Fourth: Gontzal Garcia (Skip)
Third: Luis Gomez (Vice-skip)
Second: Marc Morralla
Lead: Javier Munte
Alternate: Aleix Raubert

Coach: Sergio Vez

Finland - FIN

Fourth: Eero Litmanen
Third: Juuso Virtaala (Vice-skip)
Second: Melker Lundberg (Skip)
Lead: Tommi Jeskanen
Alternate: Jaakko Hokkanen

Coach: Kasper Hakunti

France - FRA

Fourth: Quentin Morard (Vice-skip)
Third: Eddy Mercier (Skip)
Second: Kilian Gaudin
Lead: Leo Tuaz
Alternate: Merlin Gros-Soubzmaigne

Coach: Thierry Mercier

Hong Kong - HKG

Fourth: Ching Nam Cheng (Skip)
Third: Chung Hei Jonas Lai (Vice-skip)
Second: Man Hei Lam
Lead: Ching Kiu Cheng
Alternate: Ching Him Cheng

Coach: John Li

Hungary - HUN

Fourth: Kristof Szarvas (Vice-skip)
Third: Loerinc Tatar (Skip)
Second: Otto Kalocsay
Lead: Zsombor Gazdag
Alternate: Istvan Samson

Coach: Gabor Szarvas

Italy - ITA

Fourth: Luca Rizzolli (Skip)
Third: Mattia Giovanella (Vice-skip)
Second: Alessandro Odorizzi
Lead: Giovanni Gottardi
Alternate: Luca Casagrande

Coach: Tiziano Odorizzi

Japan - JPN

Fourth: Go Aoki (Vice-skip)
Third: Kei Kamada (Skip)
Second: Rinki Shimizuno
Lead: Ayato Sasaki
Alternate: Kazushi Niino

Coach: Kozo Ishida

Kazakhstan - KAZ

Fourth: Dinislam Aimishev (Skip)
Third: Azizbek Nadirbayev (Vice-skip)
Second: Yersultan Berdibayev
Lead: Joan Akhmad
Alternate: Aidos Alliyar

Coach: Viktor Kim

Korea - KOR

Fourth: Jae Beom Lee (Skip)
Third: Jun Jae Jeong (Vice-skip)
Second: Weon Je Yang
Lead: Yoon Woo Lee
Alternate: Seung Ju Kim

Coach: Man Park

Latvia - LAT

Fourth: Kriss Vonda (Skip)
Third: Reinis Jucers
Second: Deivids Jekabsons
Lead: Ricards Vonda (Vice-skip)
Alternate: Kristaps Vilks

Coach: Ansis Regza

Netherlands - NED

Fourth: Tobias Van Den Hurk
Third: Jop Kuijpers (Skip)
Second: Simon Spits
Lead: Bart Klomp (Vice-skip)
Alternate: Maarten Spits

Coach: Joey Bruinsma

New Zealand - NZL

Fourth: Anton Hood (Vice-skip)
Third: Ben Smith
Second: Matthew Neilson (Skip)
Lead: Hunter Walker
Alternate: Jayden Bishop

Coach: Peter Becker

Poland - POL

Fourth: Michal Janowski (Skip)
Third: Filip Twardowksi (Vice-skip)
Second: Filip Chmarra
Lead: Rafal Rek

Coach: Rafal Janowski

Russia - RUS

Fourth: German Doronin (Skip)
Third: Georgiy Epremian (Vice-skip)
Second: Oleg Krasikov
Lead: Mikhail Golikov
Alternate: Daniil Fomin

Coach: Olga Andrianova

Slovenia - SLO

Fourth: Stefan Sever (Skip)
Third: Simon Langus (Vice-skip)
Second: Bine Sever
Lead: Noel Gregori
Alternate: Jakob Omerzel

Coach: Eva Sever

Slovakia - SVK

Fourth: Jakub Cervenka (Skip)
Third: Jan Horacek (Vice-skip)
Second: Marek Sykora
Lead: Robert Masaryk
Alternate: Karol Vidlar

Coach: Slavka Makovnikova

Chinese Taipei - TPE

Fourth: Jason Liu (Vice-skip)
Third: Nelson Wang
Second: Darren Lee
Lead: Samuel Chang (Skip)

Coach: Ting-Li Lin

Turkey - TUR

Fourth: Oguzhan Karakurt (Skip)
Third: Muhammet Haydar Demirel (Vice-skip)
Second: Mahsun Celebi
Lead: Muhammed Enes Caglayan
Alternate: Tunc Esenboga

Coach: Ahmet Celik