Teams

Canada - CAN

Fourth: Kevin Koe (Skip)
Third: B.J. Neufeld (Vice-skip)
Second: Colton Flasch
Lead: Ben Hebert
Alternate: Ted Appelman

Coach: John Dunn

China - CHN

Fourth: Qiang Zou (Skip)
Third: Zhiyu Wang (Vice-skip)
Second: Zhilin Shao
Lead: Jingtao Xu
Alternate: Dexin Ba

Coach: Daniel Rafael

Germany - GER

Fourth: Marc Muskatewitz (Skip)
Third: Daniel Neuner
Second: Ryan Sherrard (Vice-skip)
Lead: Dominik Greindl
Alternate: Benjamin Kapp

Coach: Andy Kapp

Italy - ITA

Fourth: Joel Retornaz (Skip)
Third: Amos Mosaner
Second: Sebastiano Arman
Lead: Simone Gonin (Vice-skip)
Alternate: Alberto Pimpini

Coach: Marco Mariani

Japan - JPN

Fourth: Yuta Matsumura (Skip)
Third: Tetsuro Shimizu
Second: Yasumasa Tanida
Lead: Shinya Abe (Vice-skip)
Alternate: Kosuke Aita

Coach: Bob Ursel

Korea - KOR

Fourth: SooHyuk Kim (Skip)
Third: JeongJae Lee (Vice-skip)
Second: Hyeonjun Hwang
Lead: ByeongJin Jeong
Alternate: DongHyeong Lee

Coach: JeHo Lee

Netherlands - NED

Third: Jaap Van Dorp (Skip)
Fourth: Wouter Goesgens (Vice-skip)
Second: Laurens Hoekman
Lead: Carlo Glasbergen
Alternate: Bart Klomp

Coach: Shari Leibbrandt

Norway - NOR

Fourth: Magnus Ramsfjell (Skip)
Third: Michael Mellemseter
Second: Joergen Myran (Vice-skip)
Lead: Andreas Haarstad
Alternate: Steffen Walstad

Coach: Stein Mellemseter

Russia - RUS

Fourth: Sergey Glukhov (Skip)
Third: Artur Ali (Vice-skip)
Second: Dmitry Mironov
Lead: Anton Kalalb
Alternate: Evgeny Klimov

Coach: Alexander Kozyrev

Scotland - SCO

Fourth: Bruce Mouat (Skip)
Third: Grant Hardie (Vice-skip)
Second: Bobby Lammie
Lead: Hammy McMillan
Alternate: Ross WHyte

Coach: Alan Hannah

Switzerland - SUI

Second: Peter De Cruz (Skip)
Fourth: Benoit Schwarz (Vice-skip)
Third: Sven Michel
Lead: Valentin Tanner
Alternate: Claudio Paetz

Coach: Thomas Lips

Sweden - SWE

Fourth: Niklas Edin (Skip)
Third: Oskar Eriksson (Vice-skip)
Second: Rasmus Wranaa
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Daniel Magnusson

Coach: Fredrik Lindberg

United States - USA

Fourth: John Shuster (Skip)
Third: Chris Plys (Vice-skip)
Second: Matt Hamilton
Lead: John Landsteiner
Alternate: Korey Dropkin

Coach: Don Bartlett