Schedule

PLAYING SCHEDULE
Day Date Month Draw Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Fri 21 Apr MD Training Team Meeting (at the venue) and Team Training
Sat 22 Apr 1 0800 HUN v BLR EST v BRA LAT v JPN CRO v FIN CZE v GER
2 1115 NZL v SLO RUS v ESP SUI v SVK ENG v FRA TUR v CAN
All 1300 Opening Ceremonies with World Senior Teams
3 1500 DEN v BUL WAL v SRB POL v NED NOR v SCO KAZ v USA
4 1800 KOR v AUS AUT v ISR SWE v CHN IRL v ITA SUI v ROU
All 2030 Welcome Reception with the World Senior Teams
Sun 23 Apr 5 0800 KAZ v ENG BUL v SCO WAL v NOR SRB v IRL DEN v ITA
6 1115 ISR v CHN AUS.v NED AUT v POL KOR v SWE NZL v ESP
7 1430 BLR v LAT CRO v HUN EST v FIN BRA v JPN SLO v SVK
8 1745 FRA v CAN KAZ v GER ENG v USA TUR v CZE KOR v AUT
9 2100 POL v SWE ROU v NZL HUN v LAT SUI v RUS ISR v AUS
Mon 24 Apr 10 0800 USA v TUR CZE v ENG FRA v GER CAN v KAZ BLR v EST
11 1115 ROU v RUS NOR v ITA ESP v SLO SVK v NZL LAT v BRA
12 1430 IRL v SCO TUR v FRA DEN v WAL USA v GER NED v CHN
13 1745 BRA v HUN LAT v FIN CZE v CAN AUS v POL JPN v CRO
14 2100 AUT v NED KOR v CHN SRB v BUL X SWE v ISR
Tue 25 Apr 15 0800 SVK v ROU JPN v BLR CRO v EST RUS v SLO HUN v FIN
16 1115 BUL v NOR IRL v DEN NED v ISR SCO v WAL AUT v SWE
17 1430 ESP v SUI BRA v CRO CHN v AUS EST v LAT POL v KOR
18 1745 WAL v ITA X JPN v HUN FIN v BLR SCO v SRB
19 2100 CAN v GER FRA v KAZ BUL v IRL USA v CZE ENG v TUR
Wed 26 Apr 20 0800 ITA v SRB NED v KOR NOR v DEN CHN v AUT SVK v RUS
21 1115 FIN v BRA ENG v CAN KAZ v CZE POL v ISR USA v FRA
22 1430 EST v JPN SWE v AUS GER v TUR ITA v BUL CRO v BLR
23 1745 SCO v DEN SLO v SUI RUS v NZL ROU v ESP SRB v NOR
24 2100 LAT v CRO TUR v KAZ BLR v BRA HUN v EST IRL v WAL
Thu 27 Apr 25 0800 FIN v JPN CHN v POL ISR v KOR SWE v NED GER v ENG
26 1115 AUS v AUT ESP v SVK SLO v ROU DEN v SRB NOR v IRL
27 1430 CZE v FRA CAN v USA ITA v SCO NZL v SUI WAL v BUL
TB 1830 Tie-breakers if required
Fri 28 Apr 1st 1/8 0900 1/8 Final session (Games 1, 2, 3 & 4)
2nd 1/8 1230 1/8 Final session (Games 5, 6, 7, & 8)
1/4 F-L 1600 Losers of the 1/8 Finals (B-side Games 21, 22, 23 & 24)
1/4 F-W 1930 Winners of the 1/8 Finals (A-side Games 9, 10, 11, & 12)
Sat 29 Apr 1/2 B 0830 Semi-finals (B-side Games 25 & 26)
1/2 A 1200 Semi-finals (A-side Games 13 & 14) + Losers 1/4 Finals A-side (Games 15 & 16) + Loser B-side semi-finals (Games 28)
Finals 1600 Medal Games (17 & 18) + Ranking Games (19 & 20) + Final of the B-side (Game 27)
MD 1800 Medal Ceremonies and Closing Ceremonies
All 2000 Farewell Banquet with the World Senior teams
PRACTICE SCHEDULE
Day Date Month Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Fri 21 Apr 0900 - 1000 X NZL SLO RUS ESP
1015 - 1115 ROU CZE GER SUI SVK
1130 - 1230 FRA TUR CAN KAZ ENG
1245 - 1305 Team Meeting & Ice Maintenance
1345 - 1445 USA HUN BLR EST BRA
1500 - 1600 CRO FIN WAL LAT JPN
1615 - 1715 NOR SCO SRB DEN BUL
1715 - 1815 Ice Maintenance
1815 - 1915 ITA KOR AUS AUT IRL
1930 - 2030 SWE CHN ISR POL NED
GROUP-A (black) GROUP-B (red) GROUP-C (blue)
BLR - Belarus BUL - Bulgaria AUS - Australia
BRA - Brazil DEN - Denmark AUT - Austria
CRO - Croatia IRL - Ireland CHN - China
EST - Estonia ITA - Italy ISR - Israel
FIN - Finland NOR - Norway KOR - Korea
HUN - Hungary SCO - Scotland NED - Netherlands
JPN - Japan SRB - Serbia POL - Poland
LAT - Latvia WAL - Wales SWE - Sweden
GROUP-D (yellow fill) GROUP-E (blue fill)
CAN - Canada ESP - Spain
CZE - Czech Republic NZL - New Zealand
ENG - England ROU - Romania
FRA - France RUS - Russia
GER - Germany SLO - Slovenia
KAZ - Kazakhstan SUI - Switzerland
TUR - Turkey SVK - Slovakia
USA - United States