Teams

Group A

Belarus

Female: Ekaterina Kirillova
Male: Ilya Shalamitski

Coach: Anton Batugin

Brazil

Female: Anne Shibuya
Male: Marcio Cerquinho

Coach: Karen Watson

Croatia

Female: Iva Roso
Male: Mislav Martinic

Estonia

Female: Maile Moelder
Male: Erkki Lill

Coach: Martin Lill

Finland

Female: Oona Kauste
Male: Tomi Rantamaki

Coach: Joseph Brown

Hungary

Female: Dorottya Palancsa
Male: Zsolt Kiss

Coach: Zoltan Palancsa

Japan

Female: Ayumi Ogasawara
Male: Shinya Abe

Coach: Hiroshi Sato

Latvia

Female: Santa Blumberga
Male: Andris Bremanis

Coach: Ritvars Gulbis

Group B

Bulgaria

Female: Marina Yaneva
Male: Reto Seiler

Coach: Nikolay Runtov

Denmark

Female: Nathalie Asp Wiksten
Male: Kasper Wiksten

Coach: Per Svensen

Ireland

Female: Alison Fyfe
Male: Neil Fyfe

Coach: Eoin McCrossan

Italy

Female: Veronica Zappone
Male: Simone Gonin

Coach: Lucilla Macchiati

Norway

Female: Kristin Moen Skaslien
Male: Magnus Nedregotten

Coach: Thomas Loevold

Scotland

Female: Gina Aitken
Male: Bruce Mouat

Coach: David Aitken

Serbia

Female: Dara Gravara-Stojanovic
Male: Bojan Mijatovic

Wales

Female: Dawn Watson
Male: Adrian Meikle

Coach: Richard Pougher

Group C

Australia

Female: Lynn Hewitt
Male: Dean Hewitt

Coach: Jay Merchant

Austria

Female: Claudia Fischer
Male: Christian Roth

Coach: Uli Kapp

China

Female: Rui Wang
Male: Dexin Ba

Coach: Zhipeng Zhang

Israel

Female: Rachel Katzman
Male: Leonid Rivkind

Coach: Simon Pack

Korea

Female: Hyeji Jang
Male: Kijeong Lee

Coach: Banseok Jang

Netherlands

Female: Bonnie Nilhamn
Male: Thomas Kooi

Coach: Kay Montgomery

Poland

Female: Karolina Florek
Male: Damian Herman

Coach: Dave Manser

Sweden

Female: Camilla Noreen
Male: Per Noreen

Coach: Mikael Andersson

Group D

Canada

Female: Joanne Courtney
Male: Reid Carruthers

Coach: Jeff Stoughton

Czech Republic

Female: Zuzana Hajkova
Male: Tomas Paul

Coach: Bradley Askew

England

Female: Anna Fowler
Male: Ben Fowler

Coach: Nigel Patrick

France

Female: Sandrine Morand
Male: Romain Borini

Coach: Alain Bliggenstorfer

Germany

Female: Julia Meissner
Male: Andy Buettner

Coach: Robert Franke

Kazakhstan

Female: Diana Torkina
Male: Viktor Kim

Coach: Roman Kazimirchik

Turkey

Female: Dilsat Yildiz
Male: Alican Karatas

Coach: Ensar Sahiner

USA

Female: Rebecca Hamilton
Male: Matt Hamilton

Coach: Jake Higgs

Group E

New Zealand

Female: Bridget Becker
Male: Scott Becker

Coach: Peter Becker

Romania

Female: Iulia Traila
Male: Allen Coliban

Coach: Qi Mai

Russia

Female: Anastasia Bryzgalova
Male: Aleksandr Krushelnitckii

Coach: Vasily Gudin

Slovakia

Female: Silvia Sykorova
Male: David Misun

Coach: Gabriella Wallentin

Slovenia

Female: Ajda Zavrtanik Drglin
Male: Jure Culic

Spain

Female: Irantzu Garcia
Male: Gontzal Garcia

Coach: Brendan Bottcher

Switzerland

Female: Jenny Perret
Male: Martin Rios

Coach: Laurence Bidaud