Teams

Australia

Female: Tahli Gill
Male: Dean Hewitt

Coach: Pete Manasantivongs

Austria

Female: Hannah Augustin
Male: Martin Reichel

Coach: Bjoern Schroeder (Switzerland)

Belgium

Female: Veerle Geerinckx
Male: Dirk Heylen

Belarus

Female: Tatsiana Tarsunova
Male: Ilya Shalamitski

Coach: Vasily Telezhkin (Russia)

Brazil

Female: Luciana Barrella
Male: Marcio Cerquinho

Coach: Wade Scoffin (Canada)

Canada

Female: Jocelyn Peterman
Male: Brett Gallant

Coach: Jeff Stoughton

China

Female: Yiwei Fu
Male: Dejia Zou

Coach: Wei Zhang

Croatia

Female: Iva Penava
Male: Dario Vukovic

Czech Republic

Female: Zuzana Paulova
Male: Tomas Paul

Coach: Brad Askew (Canada)

Denmark

Female: Christine Groenbech
Male: Martin Groenbech

Coach: Per Svensen

England

Female: Anna Fowler
Male: Ben Fowler

Coach: Greg Drummond (Scotland)

Finland

Female: Elina Virtaala
Male: Tomi Rantamaeki

Coach: Iikko Saentti

Spain

Female: Oihane Otaegi
Male: Mikel Unanue

Coach: Steffen Walstad (Norway)

Estonia

Female: Marie Turmann
Male: Harri Lill

Coach: Nicole Strausak (Switzerland)

France

Female: Manon Humbert
Male: David Baumgartner

Coach: Chrislain Razafimahefa (Switzerland)

Germany

Female: Pia-Lisa Schoell
Male: Konstantin Kaempf

Coach: Uli Kapp

Greece

Female: Eleni Zacharia
Male: Alexandros Arampatzis

Coach: Efstratios Kokkinellis

Guyana

Female: Farzana Hussain
Male: Rayad Husain

Coach: Jason Perreira (United States)

Hong Kong

Female: Ling-Yue Hung
Male: Jason Chang

Coach: Rick Collins (Canada)

Hungary

Female: Dorottya Palancsa
Male: Zsolt Kiss

Coach: Zoltan Palancsa

Ireland

Female: Louise Kerr
Male: John Wilson

Coach: Peter JD Wilson

Italy

Female: Alice Cobelli
Male: Amos Mosaner

Coach: Soren Gran (Sweden)

Japan

Female: Satsuki Fujisawa
Male: Tsuyoshi Yamaguchi

Coach: J.D. Lind (Canada)

Kazakhstan

Female: Sitora Alliyarova
Male: Abylaikhan Zhuzbay

Coach: Viktor Kim

Korea

Female: Hyeri Jang
Male: Chiwon Choi

Coach: Hyein Lee

Kosovo

Female: Eldena Dakaj
Male: Peter Andersen

Coach: Meriton Zeneli

Saudi Arabia

Female: Karrie Alaqel
Male: Suleiman Alaqel

Coach: Alastair Fyfe

Latvia

Female: Santa Blumberga
Male: Ritvars Gulbis

Coach: Roberts Krusts

Lithuania

Female: Lina Januleviciute
Male: Vytis Kulakauskas

Coach: Tadas Vyskupaitis

Mexico

Female: Adriana Camarena Osorno
Male: Ramy Cohen Masri

Coach: Barry Ivy (United States)

Netherlands

Female: Lisenka Bomas
Male: Bob Bomas

Coach: Shari Leibbrandt

Nigeria

Female: Susana Cole
Male: Tijani Cole

Coach: Ellery Robichaud (Nigeria)

Norway

Female: Kristin Skaslien
Male: Magnus Nedregotten

Coach: Thomas Loevold

New Zealand

Female: Bridget Becker
Male: Sean Becker

Poland

Female: Zuzanna Rybicka
Male: Bartosz Dzikowski

Qatar

Female: Mabarka Al-Abdulla
Male: Nasser Alyafei

Coach: Lajos Belleli (Hungary)

Romania

Female: Iulia Traila
Male: Allen Coliban

Russia

Female: Anastasia Moskaleva
Male: Alexander Eremin

Coach: Vasily Gudin

Scotland

Female: Gina Aitken
Male: Scott Andrews

Coach: Nancy Smith

Slovenia

Female: Ajda Zavrtanik Drglin
Male: Jure Culic

Switzerland

Female: Daniela Rupp
Male: Kevin Wunderlin

Coach: Sebastian Stock

Slovakia

Female: Silvia Sykorova
Male: Marek Sykora

Coach: Daniel Sykora

Sweden

Female: Anna Hasselborg
Male: Oskar Eriksson

Coach: Fredrik Lindberg

Chinese Taipei

Female: Amanda Chou
Male: Brendon Liu

Coach: Ting-Li Lin

Turkey

Female: Dilsat Yildiz
Male: Ugurcan Karagoz

Coach: Ahmet Celik

Ukraine

Female: Olena Pazderska
Male: Yevhen Stadnyk

Coach: Dean Roth (United States)

United States

Female: Cory Christensen
Male: John Shuster

Coach: Derek Brown (Scotland)

Wales

Female: Laura Beever
Male: Garry Coombs

Coach: Richard Pougher