Schedule

The official playing and practice schedule for the Winn Rentals World Mixed Curling Championship 2018.

 Play-off Chart
Some files may require programs or viewers to open or view the download: Acrobat Reader
PLAYING SCHEDULE
Day 12 M Draw Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E Sheet F
Sat 13 Oct 1 0800 WAL v GER EST v ESP SWE v LAT CZE v CRO HKG v BLR POL v TPE
2 1200 USA v FIN JPN v SVK AUT v CAN NOR v SLO DEN v BRA HUN v NZL
3 1600 POL v FRA ITA v KAZ SCO v BLR ENG v HKG CRO v LAT WAL v TUR
4 2000 HUN bye IRL v AUS RUS v BRA SUI v DEN SLO v CAN USA v NED
Sun 14 Oct 5 0800 LAT v CZE GER v TUR FRA v ESP KAZ v WAL ITA v ENG HKG v SCO
6 1200 CAN v NOR FIN v NED NZL v JPN AUS v USA IRL v SUI DEN v RUS
7 1600 BLR v ENG FRA v TPE GER v KAZ ESP v POL EST v CZE CRO v SWE
8 2000 BRA v SUI NZL bye FIN v AUS SVK v HUN JPN v NOR SLO v AUT
Mon 15 Oct 9 0800 FRA v CRO POL v SWE SVK bye EST v LAT ESP v TPE AUT v NOR
10 1200 FIN v DEN USA v RUS TUR v ITA IRL v BRA AUS v NED SCO v ENG
11 1600 SLO bye HUN v AUT TPE v EST JPN v CAN SVK v NZL SWE v CZE
12 2000 GER v HKG WAL v SCO NED v IRL ITA v BLR KAZ v TUR RUS v SUI
Tue 16 Oct 13 0800 JPN v HUN NOR bye SVK v AUT RUS v IRL USA v DEN NZL v CAN
14 1200 EST v POL CZE v FRA ESP v SWE SCO v ITA WAL v HKG TPE v LAT
15 1600 IRL v USA SUI v FIN AUS v RUS AUT v JPN HUN v SLO NED v BRA
16 2000 ITA v WAL ENG v GER KAZ v SCO SWE v EST POL v CRO TUR v BLR
Wed 17 Oct 17 0800 NOR v SVK CAN v HUN SLO v NZL NED v SUI RUS v FIN JPN bye
18 1200 ENG v KAZ BLR v WAL HKG v TUR TPE v CZE SWE v FRA GER v ITA
19 1600 SUI v AUS BRA v USA DEN v NED NZL v NOR AUT bye FIN v IRL
20 2000 CZE v ESP LAT v POL CRO v TPE TUR v ENG SCO v GER FRA v EST
Thu 18 Oct 21 0800 NED v RUS SLO v JPN SUI v USA BRA v FIN CAN v SVK AUS v DEN
22 1200 TUR v SCO CRO v EST ENG v WAL BLR v GER LAT v ESP KAZ v HKG
23 1600 NZL v AUT DEN v IRL NOR v HUN CAN bye BRA v AUS SVK v SLO
24 2000 TPE v SWE HKG v ITA CZE v POL LAT v FRA BLR v KAZ ESP v CRO
Fri 19 Oct Qual 1400 Qualification Games - as per play-off chart
1/4 2000 1/4 Finals - as per play-off chart
Sat 20 Oct SF 1000 Semi-finals - as per play-off chart
Finals 1500 Gold and Bronze Medal games
PRACTICE SCHEDULE & OFFICIAL EVENTS
Day D M Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E Sheet F
Fri 12 Oct 0900 HUN NZL JPN SVK AUT CAN
1015 DEN - USA FIN NOR SLO
1145 Team Meeting at the venue & Ice Maintenance
1230 BRA NED IRL AUS SUI RUS
1345 BLR WAL GER ITA KAZ HKG
1500 Ice Maintenance
1600 TUR POL EST SCO ENG ESP
1715 CRO TPE FRA SWE LAT CZE
Sat 13 Oct 1900 Opening Ceremony at the venue (on-ice)
Sat 20 Oct 1700 (Approx) Closing Ceremony straight after final at the venue
Each team practices for 10 mins on each sheet, then rotates A to B to C to D to E to F
Group-A Group-B Group-C Group-D
BLR - Belarus AUS - Australia CRO - Croatia AUT - Austria
ENG - England BRA - Brazil CZE - Czech Republic CAN - Canada
GER - Germany DEN - Denmark ESP - Spain HUN - Hungary
HKG - Hong Kong FIN - Finland EST - Estonia JPN - Japan
ITA - Italy IRL - Ireland FRA - France NOR - Norway
KAZ - Kazakhstan NED - Netherlands LAT - Latvia NZL - New Zealand
SCO - Scotland RUS - Russia POL - Poland SLO - Slovenia
TUR - Turkey SUI - Switzerland SWE - Sweden SVK - Slovakia
WAL - Wales USA - United States TPE - Chinese Taipei