Teams

Australia - AUS

Fourth: Matt Panoussi (Skip)
Third: Jennifer Westhagen (Vice-skip)
Second: Gerald Chick
Lead: Stephanie Barr

Coach: Jamie Scholz

Austria - AUT

Fourth: Gunter Dressler (Skip)
Third: Karin Dressler (Vice-skip)
Second: Gerald Raab
Lead: Elisabeth Trauner

Belarus - BLR

Fourth: Ilya Shalamitski (Skip)
Third: Susanna Ivashyna (Vice-skip)
Second: Yevgeny Tamkovich
Lead: Tatsiana Tarsunova

Coach: Anton Batugin

Brazil - BRA

Fourth: Anne Shibuya (Skip)
Third: Claudio Alves (Vice-skip)
Second: Luciana Barrella
Lead: Erick Santos

Coach: Matthew Gervan

Canada - CAN

Fourth: Michael Anderson (Skip)
Third: Danielle Inglis (Vice-skip)
Second: Sean Harrison
Lead: Lauren Harrison

Coach: Jim Waite

Croatia - CRO

Fourth: Iva Penava (Skip)
Third: Ivan Kvesic (Vice-skip)
Second: Anita Sajfar
Lead: Dino Sporcic

Coach: Neven Pufnik

Czech Republic - CZE

Fourth: Lukas Klima (Skip)
Third: Petra Vinsova (Vice-skip)
Second: Marek Cernovsky
Lead: Michaela Baudysova

Coach: Jakub Bares

Denmark - DEN

Fourth: Mads Norgaard (Skip)
Third: Camilla Jensen (Vice-skip)
Second: Asmus Blaedel Jorgensen
Lead: Lina Almind Knudsen

Coach: Joel Ostrowski

England - ENG

Fourth: Greg Dunn (Skip)
Third: Lorna Rettig (Vice-skip)
Second: Jonathan Braden
Lead: Sydney Boyd

Spain - ESP

Fourth: Sergio Vez (Skip)
Third: Oihane Otaegi (Vice-skip)
Second: Mikel Unanue
Lead: Leire Otaegi

Estonia - EST

Fourth: Andres Jakobson (Skip)
Third: Margit Peebo (Vice-skip)
Second: Margus Tubalkain
Lead: Marcella Tammes

Finland - FIN

Fourth: Markus Sipila (Skip)
Third: Lotta Immonen
Second: Leo Ouni
Lead: Tiina Suuripaa (Vice-skip)

France - FRA

Fourth: Romain Borini (Skip)
Third: Sandrine Morand (Vice-skip)
Second: David Baumgartner
Lead: Manon Humbert

Germany - GER

Fourth: Andrea Schoepp (Vice-skip)
Third: Florian Zahler
Second: Lisa Ruch
Lead: Rainer Schoepp (Skip)

Hong Kong - HKG

Fourth: Jason Chang (Skip)
Third: Ling-Yue Hung (Vice-skip)
Second: Martin Yan
Lead: Ashura Wong

Coach: Rick Collins

Hungary - HUN

Fourth: Dorottya Palancsa (Vice-skip)
Third: Zoltan Palancsa (Skip)
Second: Henrietta Miklai
Lead: Janos Miklai

Coach: Peter Palancsa

Ireland - IRL

Fourth: James Russell (Skip)
Third: Ailsa Anderson (Vice-skip)
Second: Arran Cameron
Lead: Katie Kerr

Coach: Steve Callan

Italy - ITA

Fourth: Lorenzo Maurino (Vice-skip)
Third: Emanuela Cavallo (Skip)
Second: Davide Forchino
Lead: Arianna Losano

Coach: Lucilla Macchiati

Japan - JPN

Fourth: Taisei Kanai (Skip)
Third: Asuka Kanai (Vice-skip)
Second: Takeru Ichimura
Lead: Mone Ryokawa

Coach: Tatsuhiro Matsunouchi

Kazakhstan - KAZ

Fourth: Viktor Kim (Skip)
Third: Sitora Alliyarova (Vice-skip)
Second: Abylaikhan Zhuzbay
Lead: Angelina Ebauyer

Coach: Roman Kazimirchik

Latvia - LAT

Fourth: Janis Rudzitis (Vice-skip)
Third: Jelena Rudzite (Skip)
Second: Didzis Petersons
Lead: Dace Spilnere-Pucina

Netherlands - NED

Fourth: Thomas Levi Kooi (Skip)
Third: Bonnie Nilhamn
Second: Eelco Den Boer
Lead: Linda Kreijns (Vice-skip)

Coach: Jakub Splavec

Norway - NOR

Fourth: Wilhelm Naess (Vice-skip)
Third: Ingvild Skaga (Skip)
Second: Martin Sesaker
Lead: Eirin Mesloe

New Zealand - NZL

Fourth: Dave Watt (Skip)
Third: Brittany Taylor (Vice-skip)
Second: Lorne DePape
Lead: Glenys Taylor

Poland - POL

Fourth: Michal Janowski (Skip)
Third: Aneta Lipinska (Vice-skip)
Second: Slawomir Bialas
Lead: Daria Chmarra

Russia - RUS

Fourth: Alexander Eremin (Skip)
Third: Maria Komarova
Second: Daniil Goriachev
Lead: Anastasia Moskaleva (Vice-skip)

Coach: Vasily Gudin

Scotland - SCO

Fourth: Robin Brydone (Skip)
Third: Rebecca Morrison (Vice-skip)
Second: Ross Whyte
Lead: Leeanne McKenzie

Coach: Sean Turriff

Slovenia - SLO

Fourth: Tomas Tisler (Skip)
Third: Nadja Pipan
Second: Jost Lajovec
Lead: Marusa Gorisek (Vice-skip)

Coach: Mitja Gorisek

Switzerland - SUI

Fourth: Mario Freiberger (Skip)
Third: Irene Schori (Vice-skip)
Second: Sven Iten
Lead: Cornelia Freiberger

Slovakia - SVK

Fourth: Daniela Matulova (Skip)
Third: Jakub Cervenka (Vice-skip)
Second: Slavka Makovnikova
Lead: Milan Moravcik

Sweden - SWE

Fourth: Rickard Hallstroom (Skip)
Third: Elisabeth Norredahl (Vice-skip)
Second: Fredrik Hallstroom
Lead: Catrin Biten

Coach: Marcus Olovsson

Chinese Taipei - TPE

Fourth: Randolph Shen (Skip)
Third: Heidi Lin (Vice-skip)
Second: Nicholas Hsu
Lead: Amanda Chou

Coach: Brendon Liu

Turkey - TUR

Fourth: Bilal Omer Cakir (Vice-skip)
Third: Oznur Polat (Skip)
Second: Oguzhan Karakurt
Lead: Semiha Kunuksever

Coach: Ahmet Celik

United States - USA

Fourth: Evan Workin (skip)
Third: Rachel Workin (Vice-skip)
Second: Jordan Brown
Lead: Christina Lammers

Coach: Sandra McMakin

Wales - WAL

Fourth: Adrian Meikle (Skip)
Third: Dawn Watson (Vice-skip)
Second: Andrew Tanner
Lead: Laura Beever