Teams

Women Group A

Canada (can)

Lead: Nancy Delahunt (vice-skip)
Second: Mary Sue Radford
Third: Kim Kelly
Fourth: Colleen Jones (skip)

Coach: Helen Radford

England (eng)

Lead: Deborah Higgins
Second: Helen Forbes
Third: Val Saville (vice-skip)
Fourth: Judith Dixon (skip)

Ireland (irl)

Lead: Clare McCormick
Second: Louise Kerr
Third: Marie O'Kane
Fourth: Carolyn Hibberd

Coach: Gerald O'Kane

Italy (ita)

Lead: Vittoria Santini
Second: Fulvia Tiboldo
Third: Grazia Ferrero (vice-skip)
Fourth: Fiona Simpson (skip)

Japan (jpn)

Alternate: Yoko Kobayashi
Lead: Takako Kuwahara
Second: Katsuko Matsui
Third: Yukari Hayashi (vice-skip)
Fourth: Miyuki Kawamura (skip)

Coach: Yoko Kobayashi

Lithuania (ltu)

Lead: Asta Uldukiene
Second: Egle Cepulyte (vice-skip)
Fourth: Rasa Veronika Jasaitiene
Third: Gaiva Valatkiene (skip)

Coach: Ted Bassett

Russia (rus)

Alternate: Liudmila Murova
Lead: Ekaterina Priemskaya
Second: Natalia Ilenkova
Third: Irina Kolesnikova (vice-skip)
Fourth: Tatiana Smirnova (skip)


Coach: Vadim Raev

Sweden (swe)

Lead: Helena Eriksson
Second: Birgitta Sewik
Third: Carina Bjork (vice-skip)
Fourth: Marie Henriksson (skip)

Women Group B

Australia (aus)

Lead: Jenny Riordan
Second: Lyn Corby
Third: Ellen Weir (vice-skip)
Fourth: Sandy Gagnon (skip)

Coach: Bob Franklin

Czech Republic (cze)

Lead: Irene Mackova
Second: Michaela Mechurova
Third: Veronika Neznalova (vice-skip)
Fourth: Miroslava Vareckova (skip)

Coach: Karel Kubeska

Finland (fin)

Alternate: Kirsti Kauste
Lead: Riikka Louhivuori
Second: Janina Lindstroem
Fourth: Elina Virtaala (vice-skip)
Third: Mari Hansen (skip)

Coach: Matti Virtaala

Scotland (sco)

Alternate: Janet Lindsay
Lead: Margaret Richardson
Second: Isobel Hannen
Third: Christine Cannon (vice-skip)
Fourth: Jackie Lockhart (skip)

Switzerland (sui)

Alternate: Irene Beck
Lead: Daniela Gygax
Second: Monika Gafner
Third: Anne Marie Mueller (vice-skip)
Fourth: Cristina Lestander (skip)

Coach: Daniel Zimmermann

Slovakia (svk)

Alternate: Iveta Vaculova
Lead: Antonia Spilakova
Second: Katarina Bernatova
Fourth: Maria Liptakova (vice-skip)
Third: Margita Matuskovicova (skip)

United States (usa)

Alternate: Linda Christensen
Lead: Sandra Brown
Second: Kathryn Pielage
Third: Tracy Lawless (vice-skip)
Fourth: Patricia Lank (skip)

Coach: Jo-Ann Rizzo

Men Group A

Belgium (BEL)

Lead: Gery Hermans
Second: Peter Suter
Third: Wayne Fitzpatrick (vice-skip)
Fourth: John Robillard (skip)

Czech Republic (CZE)

Alternate: Petr Slavik
Lead: Jan Letal
Second: Richard Hobzik
Fourth: Matej Neznal (vice-skip)
Third: Karel Kubeska (skip)

Denmark (DEN)

Lead: Christian Thune Jacobsen
Second: Niels Siggaard Andersen
Third: Mikael Qvist (vice-skip)
Fourth: Ulrik Schmidt (skip)

Coach: Lisa Richardson

Germany (GER)

Lead: Juergen Muench
Second: Christoph Moeckel
Third: Hans-Joachim Burba (vice-skip)
Fourth: Uwe Saile (skip)

Coach: Alexander Forsyth

Japan (JPN)

Alternate: Naofumi Den
Lead: Junichiro Shimizu
Second: Yoshikazu Uchida (vice-skip)
Third: Tadashi Fujimaki
Fourth: Hideaki Nagaoka (skip)

Coach: Misako Den

Norway (NOR)

Lead: Robert Wood
Second: Morten Tveit (vice-skip)
Third: Espen De Lange
Fourth: Flemming Davanger (skip)

Coach: Thomas Leovold

Poland (POL)

Alternate: Jacek Goczol
Lead: Pawel Klos
Second: Janusz Tomica
Third: Krzysztof Nowak (vice-skip)
Fourth: Waldemar Zabczyk (skip)

Sweden (SWE)

Lead: Gerry Waahlin
Second: Anders Eriksson
Third: Mikael Hasselborg (vice-skip)
Fourth: Mats Wranaa (skip)

Men Group B

Australia (AUS)

Alternate: John Anderson
Lead: Stephen Johns
Second: Jim Allen
Third: John Theriault (vice-skip)
Fourth: Hugh Millikin (skip)

Coach: Sandra Thompson

France (FRA)

Alternate: Michel Paraillous
Lead: Guy Barbier
Second: Alain Musard
Third: Joel Bibier Cocatrix (vice-skip)
Fourth: Jean-Claude Girodon (skip)

Ireland (IRL)

Alternate: David Hume
Lead: David Whyte
Second: Bill Gray
Third: Johnjo Kenny (vice-skip)
Fourth: Peter Wilson (skip)

Coach: Gillian Russell

Israel (ISR)

Lead: Mark Morrison
Second: Neil Kay
Third: Alex Pokras (vice-skip)
Fourth: Kevin Golberg (skip)

Coach: Calvin Edie

Italy (ITA)

Alternate: Stefano Benedetto
Lead: Mauro Ottino
Second: Gianandrea Gallinatto
Third: Marco Constantini (vice-skip)
Fourth: Valter Bombassei (skip)

Kazakhstan (KAZ)

Alternate: Vladimir Torkin
Lead: Viktor Kim
Second: Nurlan Syzdykov
Third: Nikolay Zhorov (vice-skip)
Fourth: Roman Kazimirchik (skip)

Switzerland (SUI)

Lead: Richard Pernet
Second: Stewart Dryburgh
Third: Kurt Reichenbach (vice-skip)
Fourth: Stefan Karnusian (skip)

Coach: Claudia Pernet

United States (USA)

Alternate: Jeff Annis
Lead: Pete Westberg
Second: Tim Solin
Third: Geoff Goodland (vice-skip)
Fourth: Mike Farbelow (skip)

Men Group C

Canada (CAN)

Alternate: Howard Rajala
Lead: Ken Sullivan
Second: Doug Johnston
Third: Ian MacAulay (vice-skip)
Fourth: Bryan Cochrane (skip)

Coach: Bill Tschirhart

England (ENG)

Lead: Alastair Fyfe
Second: Mike Spain
Third: Philip Barton (vice-skip)
Fourth: Thomas Campbell (skip)

Coach: Elaine Spain

Finland (FIN)

Alternate: Hannu Hokkanen
Lead: Hannu Siitari
Second: Risto Lehtinen
Third: Jari Hakkinen (vice-skip)
Fourth: Oiva Manninen (skip)

Coach: Mika Ollikainen

New Zealand (NZL)

Alternate: Iain Craig
Lead: Lorne DePape
Second: Dave Watt
Third: Hans Frauenlob (vice-skip)
Fourth: Dan Mustapic (skip)

Russia (RUS)

Lead: Oleg Badilin
Second: Sergey Narudinov
Third: Sergey Korolenko (vice-skip)
Fourth: Igor Minin (skip)

Coach: Alexander Badilin

Scotland (SCO)

Alternate: Andrew Hemming
Lead: Graham Lindsay
Second: Ronald Wilson
Third: David McQueen (vice-skip)
Fourth: Ian Drysdale (skip)

Coach: Andrew Hemming

Wales (WAL)

Alternate: Alistair Reid
Lead: Gary Waddell
Second: Chris Wells (vice-skip)
Third: Richard Pougher
Fourth: Adrian Meikle (skip)

Coach: Dawn Watson