Teams

Australia - aus

Lead: Jenny Riordan
Second: Lynette Corby
Third: Ellen Weir (Vice-skip)
Fourth: Sandy Gagnon (Skip)

Canada - can

Lead: Anita Silvernagle
Second: Brenda Goertzen
Third: Patty Hersikorn (Vice-skip)
Fourth: Sherry Anderson (Skip)

England - eng

Alternate: Angela Wilcox
Lead: Debbie Higgins
Second: Helen Forbes
Third: Joan Reed (Vice-skip)
Fourth: Judith Dixon (Skip)

Finland - fin

Alternate: Kirsti Kauste
Lead: Riikka Louhivuori
Second: Janina Lindstroem
Fourth: Elina Virtaala (Vice-skip)
Third: Mari Hansen (Skip)

Coach: Peter Lindstroem

Ireland - irl

Lead: Clare McCormick
Second: Christina Graham
Third: Louise Kerr (Vice-skip)
Fourth: Marie O'Kane (Skip)

Coach: Gerry O'Kane

Italy - ita

Alternate: Mafalda Hausberger
Lead: Fulvia Niggi
Second: Daniela Faure Rolland
Third: Cristina Durando (Vice-skip)
Fourth: Lucilla Macchiati (Skip)

Japan - jpn

Alternate: Yoko Kobayashi
Lead: Katsuko Matsui
Second: Keiko Motoki
Third: Yukari Hayashi (Vice-skip)
Fourth: Miyuki Kawamura (Skip)

Coach: Yoko Kobayashi

Latvia - lat

Lead: Maija Prozorovica
Second: Dace Regza
Third: Dace Zile (Vice-skip)
Fourth: Elena Kapostina (Skip)

Coach: Ansis Regza

Lithuania - ltu

Lead: Egle Cepulyte
Second: Jolanta Sulinskiene
Third: Rasa Veronika Jasaitiene (Vice-skip)
Fourth: (Skip)

Coach: Ted Bassett

New Zealand - nzl

Lead: Gillian Craig
Second: Pauline Farra
Third: Christine Bewick (Vice-skip)
Fourth: Elizabeth Matthews (Skip)

Coach: Iain Craig

Russia - rus

Alternate: Liudmila Murova
Lead: Ekaterina Priemskaya
Second: Natalia Ilenkova
Third: Irina Kolesnikova (Vice-skip)
Fourth: Tatiana Smirnova (Skip)

Scotland - sco

Lead: Morna Aitken
Second: Vicky Gumley
Third: Fran Stretton (Vice-skip)
Fourth: Susan Kesley (Skip)

Coach: David Aitken

Switzerland - sui

Alternate: Susanne Affeltranger
Lead: Sylvia Schaepper
Second: Rosmarie Von Rotz
Third: Esther Kobler (Vice-skip)
Fourth: Dagmar Frei (Skip)

Sweden - swe

Alternate: Susanne Patz
Lead: Anna Rindeskog
Second: Anna Klange (Vice-skip)
Third: Helena Lingham
Fourth: Anette Norberg (Skip)

Coach: Therese Westman

United States - usa

Lead: Shelly Kosal
Second: Debbie Dexter
Third: Norma O'Leary (Vice-skip)
Fourth: Margie Smith (Skip)

Australia - AUS

Alternate: John Anderson
Lead: Tim McMahon
Second: Steve Johns
Third: Geoff Davis (Vice-skip)
Fourth: Hugh Millikin (Skip)

Belgium - BEL

Alternate: Gery Hermans
Lead: Stef Van Heddegem (Vice-skip)
Second: Jan Michiels
Third: Jan De Swert
Fourth: Walter Verbueken (Skip)

Canada - CAN

Lead: George WHite
Second: Daniel Holowaychuk
Third: Barry Chwedoruk (Vice-skip)
Fourth: Wade White (Skip)

Croatia - CRO

Lead: Zvonimir Lovric
Second: Sasa Vidmar
Third: Davor Dzepina (Vice-skip)
Fourth: Neven Pufnik (Skip)

Czech Republic - CZE

Alternate: Pavel Malek
Lead: Ludek Hajtl (Vice-skip)
Third: Jiri Resl
Fourth: Vit Zinga
Second: Milos Plzak (Skip)

Denmark - DEN

Alternate: Per Svensen
Lead: Christian Thune Jacobsen
Second: Niels Siggaard-Andersen
Third: Mikael Qvist (Vice-skip)
Fourth: Ulrik Schmidt (Skip)

England - ENG

Lead: Alastair Fyfe
Second: Stephen Amann
Third: Michael Spain (Vice-skip)
Fourth: John Brown (Skip)

Coach: Elaine Spain

Finland - FIN

Lead: Juhani Heinonen
Second: Markku Hamalainen
Third: Jari Laukkanen (Vice-skip)
Fourth: Jussi Uusipaavalniemi (Skip)

France - FRA

Lead: Didier Ventre
Second: Christophe Walter
Third: Thierry Donard (Vice-skip)
Fourth: Pascal Adam (Skip)

Germany - GER

Alternate: Matthias Steiner
Lead: Christoph Moeckel
Second: Joachim Burba
Third: Wolfgang Burba (Vice-skip)
Fourth: Johnny Jahr (Skip)

Coach: Alexander Forsyth

Hong Kong - HKG

Lead: John Li
Second: Jamie Chua
Third: David Russell Loan (Vice-skip)
Fourth: Peter Wong (Skip)

Coach: Hans Lannart Nyman

Ireland - IRL

Alternate: David Hume
Lead: David Whyte
Second: Neil Fyfe
Third: Bill Gray (Vice-skip)
Fourth: Johnjo Kenny (Skip)

Coach: Gillian Russell

Israel - ISR

Lead: Mark Morrison
Second: Aaron Horowitz
Third: Alex Pokras (Vice-skip)
Fourth: Kevin Golberg (Skip)

Coach: Simon Pack

Italy - ITA

Second: Marco Constantini
Third: Valter Bombassei
Fourth: Antonio Menardi (Vice-skip)
Lead: Roberto Lacedelli (Skip)

Japan - JPN

Alternate: Hisashi Urashima
Lead: Shouzo Itoh
Second: Takahiro Hashimoto
Third: Shunichi Fujita (Vice-skip)
Fourth: Masayasu Sato (Skip)

Coach: Hisashi Urashima

Latvia - LAT

Lead: Modris Vitolins
Second: Aivars Purmalis
Third: Janis Redlihs (Vice-skip)
Fourth: Ansis Regza (Skip)

Coach: Dace Regza

Netherlands - NED

Alternate: Reinder Jongsma
Lead: Douwe Bos
Second: Frans Boonstra
Third: Jan De Jong (Vice-skip)
Fourth: Johannes Koornstra (Skip)

Coach: Sippie Koornstra

Norway - NOR

Lead: Halvard Kverne (Vice skip)
Third: Stig Arne Gunnestad
Fourth: Kjell Berg
Second: Tormod Andreassen (Skip)

New Zealand - NZL

Lead: Iain Craig
Second: Lorne DePape
Third: Dave Watt (Vice-skip)
Fourth: Hans Frauenlob (Skip)

Poland - POL

Alternate: Pawel Piotrowicz
Lead: Jacek Goczol
Second: Janusz Tomica (Vice-skip)
Third: Pawel Klos
Fourth: Krzysztof (Skip)

Russia - RUS

Alternate: Mikhail Rivkind
Lead: Vladimir Stepanov
Second: Oleg Badilin
Third: Sergey Korolenko (Vice-skip)
Fourth: Igor Minin (Skip)

Coach: Alexander Badilin

Scotland - SCO

Lead: Hugh Aitken
Second: David Hay
Third: Norman Brown (Vice-skip)
Fourth: Gordon Muirhead (Skip)

Slovenia - SLO

Alternate: Silvo Praprotnik
Lead: Robert Susanj
Second: Marko Stravs
Third: Mitja Resman (Vice-skip)
Fourth: Matjaz Prezelj (Skip)

Coach: Matej Smuc

Switzerland - SUI

Alternate: Ernst Erb
Lead: Marc Syfrig
Second: Martin Zuerrer
Third: Jens Piesbergen (Vice-skip)
Fourth: Dieter Wueest (Skip)

Coach: Ernst Erb

Sweden - SWE

Alternate: Mikael Ljundberg
Lead: Gerry Waahlin
Second: Anders Eriksson
Third: Mikael Hasselborg (Vice-skip)
Fourth: Mats Wranaa (Skip)

Coach: Mikael Ljundberg

Turkey - TUR

Lead: Azamat Ust (Vice-skip)
Second: Sukru Diyarakir
Fourth: Fikret Catak
Third: Murat Akin (Skip)

Coach: Melik Senol

United States - USA

Alternate: Steve Waters
Lead: Russ Brown
Second: Sean Silver
Third: Russell Armstrong (Vice-skip)
Fourth: Jeff Wright (Skip)

Wales - WAL

Lead: Gary Waddell
Second: Richard Pougher
Third: Andrew Tanner (Vice-skip)
Fourth: Adrian Meikle (Skip)

Coach: Dawn Watson