Teams

Women’s Teams

Australia

Fourth: Sandy Gagnon (Skip)
Third: Ellen Weir (Vice-skip)
Second: Gwyn Buck
Lead: Jill Butler

Coach: Bob Franklin (Canada)

Canada

Fourth: Sherry Anderson (Skip)
Third: Patty Hersikorn (Vice-skip)
Second: Brenda Goertzen
Lead: Anita Silveragle

Coach: Bill Tschirhart

Denmark

Fourth: Lene Bistrup Nyboe (Skip)
Third: Susanne Slotsager (Vice-skip)
Second: Trine Qvist
Lead: Lillian Froehling Hansen

Coach: Gabriella Qvist

England

Fourth: Judith Dixon (Skip)
Third: Joan Reed (Vice-skip)
Second: Helen Forbes
Lead: Angela Wilcox

Finland

Fourth: Mari Hansen (Skip)
Third: Janina Lindstroem
Second: Laura Kitti
Lead: Riikka Louhivuori (Vice-skip)
Alternate: Elina Virtaala

Coach: Matti Virtaala

Hong Kong

Fourth: Grace Bugg (Skip)
Third: Siu Ling Kwan (Vice-skip)
Second: Jennie Norman
Lead: Arena McCullough

Coach: Gary McCullough (Canada)

Italy

Fourth: Grazia Ferrero (Skip)
Third: Valentina Cal (Vice-skip)
Second: Lucilla Macchiati
Lead: Vittoria Santini
Alternate: Fulvia Tiboldo

Japan

Fourth: Miyuki Kawamura (Skip)
Third: Yukari Hayashi (Vice-skip)
Second: Keiko Motoki
Lead: Katsuko Matsui
Alternate: Yoko Kobayashi

Coach: Yoko Kobayashi

Latvia

Fourth: Elena Kapostina (Skip)
Third: Dace Zile (Vice-skip)
Second: Inga Apmane
Lead: Maija Prozorovica

Lithuania

Fourth: Rasa Veronika Jasaitiene (Vice-skip)
Third: Gaiva Valatkiene (Skip)
Second: Jolanta Sulinskiene
Lead: Egle Cepulyte

Coach: Ted Bassett

New Zealand

Fourth: Elizabeth Matthews (Skip)
Third: Joanna Olszewski (Vice-skip)
Second: Pauline Farra
Lead: Sandra Thomas
Alternate: Gillian Craig

Coach: Dean Fotti

Russia

Fourth: Tatiana Smirnova (Skip)
Third: Irina Kolesnikova (Vice-skip)
Second: Natalia Ilenkova
Lead: Ekaterina Priemskaja
Alternate: Liudmila Murova

Coach: Yana Nekrasova

Scotland

Fourth: Susan Kesley (Skip)
Third: Fran Stretton (Vice-skip)
Second: Vicky Gumley
Lead: Morna Aitken

Coach: David Aitken

Switzerland

Fourth: Chantal Forrer (Skip)
Third: Liliane Huwyler (Vice-skip)
Second: Karin Sohmer
Lead: Ursula Miller
Alternate: Monika Lutz

Sweden

Fourth: Anette Norberg (Skip)
Third: Helena Klange (Vice-skip)
Second: Helena Lingham
Lead: Anna Klange

Coach: Therese Westmand

United States

Fourth: Margie Smith (Skip)
Third: Norma O’Leary
Second: Debbie Dexter
Lead: Shelly Kosal

Men’s Teams

Australia

Fourth: Hugh Millikin (Skip)
Third: Geoff Davis (Vice-skip)
Second: Tim McMahon
Lead: David Imlah
Alternate: John Anderson

Coach: Judy McMahon

Belgium

Fourth: John Robillard (Skip)
Third: Peter Suter (Vice-skip)
Second: Gery Hermans
Lead: Wayne Fitzpatrick
Alternate: Dirk Heylen

Coach: Helga Robillard

Canada

Fourth: Bryan Cochrane (Skip)
Third: Ian Macaulay (Vice-skip)
Second: Morgan Currie
Lead: Ken Sullivan
Alternate: Paul Adams

Coach: Bill Tschirhart

Czech Republic

Fourth: Radek Klima (Skip)
Third: Pavel Malek
Second: Tomas Kilma (Vice-skip)
Lead: Jaroslav Havel
Alternate: Miloslav Mantlik

Denmark

Fourth: Ulrik Schmidt (Skip)
Third: Mikael Qvist (Vice-skip)
Second: Niels Siggaard-Andersen
Lead: Keld Henriksen
Alternate: Per Svensen

England

Fourth: David Tranmer (Skip)
Third: Richard Jachnik (Vice-skip)
Second: Philip Townsend
Lead: William Brampton
Alternate: Graham Stanley

Finland

Fourth: Oiva Manninen (Skip)
Third: Jari Hakkinen (Vice-skip)
Second: Risto Lehtinen
Lead: Hannu Siitari

Coach: Mika Ollikainen

France

Fourth: Jean-Claude Girodon (Skip)
Third: Joel Bibier (Vice-skip)
Second: Michel Paraillous
Lead: Guy Barbier
Alternate: Jean-Marie Bouchet

Coach: Jacky Petit

Germany

Fourth: Uwe Saile (Skip)
Third: Hans Joachim Burba (Vice-skip)
Second: Christoph Moeckel
Lead: Ruediger Kuehlwein

Coach: Alexander Forsyth

Hong Kong

Fourth: Peter ChunNgok Wong (Skip)
Third: Randy KinOn Cheung (Vice-skip)
Second: John ShekChong Li
Lead: Alan LaiChor Luk

Coach: Anton Batugin (Russia)

Ireland

Fourth: Bill Gray (Skip)
Third: David Whyte (Vice-skip)
Second: Neil Fyfe
Lead: Ross Barr
Alternate: Peter Wilson

Coach: Alison Barr

Italy

Fourth: Antonio Menardi (Skip)
Third: Valter Bombassei (Vice-skip)
Second: Marco Constantini
Lead: Massimo Tortia

Japan

Fourth: Mitsuyoshi Fujisawa (Skip)
Third: Gaku Suzuki (Vice-skip)
Second: Shigemi Kikunaga
Lead: Shigeru Saitou

Kazakhstan

Fourth: Viktor Kim (Skip)
Third: Roman Kazimirchik (Vice-skip)
Second: Nikolay Zhorov
Lead: Alexandr Trofimov
Alternate: Zhakansha Kairbayev

Coach: Angelina Ebauyer

Latvia

Fourth: Ansis Regza (Skip)
Third: Janis Redlihs (Vice-skip)
Second: Aivars Purmalis
Lead: Aivars Gulbis

Coach: Dace Regza

Netherlands

Fourth: Johannes Koornstra (Vice-skip)
Third: Jan De Jong (Skip)
Second: Frans Boonstra
Lead: Douwe Bos
Alternate: Reinder Jongsma

Coach: Sippie Van Ens

Norway

Fourth: Flemming Davanger (Skip)
Third: Bent Ramsfjell (Vice-skip)
Second: Morten Tveit
Lead: Robert Wood
Alternate: Eigil Ramsfjell

Coach: Espen De Lange

New Zealand

Fourth: Hans Frauenlob (Skip)
Third: Dave Watt (Vice-skip)
Second: Iain Craig
Lead: Lorne De Pape

Poland

Fourth: Krzysztof Nowak (Skip)
Third: Pawel Piotrowicz (Vice-skip)
Second: Janusz Tomica
Lead: Pawel Klos
Alternate: Jacek Goczol

Coach: Agnieszka Schroeder

Russia

Fourth: Igor Minin (Skip)
Third: Sergey Korolenko (Vice-skip)
Second: Oleg Badilin
Lead: Mikhail Rivkind
Alternate: Alexander Androsov

Coach: Alexander Badilin

Scotland

Fourth: David Smith (Skip)
Third: Mike Hay (Vice-skip)
Second: Peter Smith
Lead: Sandy Hay
Alternate: Gordon Sneddon

Coach: Gordon Sneddon

Switzerland

Fourth: Stefan Karnusian
Third: Stewart Dryburgh
Second: Kurt Reichenbach
Lead: Florian Zoergiebel

Slovakia

Fourth: Peter Mocek (Vice-skip)
Third: Ondrej Marcek
Second: Milan Bubenik (Skip)
Lead: Pavol Trstan

Coach: Gabriela Bubenikova

Sweden

Fourth: Per Noreen (Vice-skip)
Third: Per Carlsen (Skip)
Second: Fredrik Hallstroem
Lead: Tommy Olin
Alternate: Dan-Ola Eriksson

Coach: Niklas Berggren

Turkey

Fourth: Murat Akin (Skip)
Third: Fikret Catak (Vice-skip)
Second: Sukru Diyarbakir
Lead: Azamet Ust
Alternate: Selami Yildiz

Coach: Melik Senol

United States

Fourth: Geoff Goodland (Skip)
Third: Mike Fraboni (Vice-skip)
Second: Pete Westberg
Lead: Dan Wiza
Alternate: Todd Birr

Wales

Fourth: Adrian Meikle (Skip)
Third: Richard Pougher (Vice-skip)
Second: Andrew Tanner
Lead: Gary Waddell
Alternate: George Fyffe

Coach: Dawn Watson