Teams

The teams competing in the championship:

Canada

Fourth - Chelsea CAREY (Skip)
Third - Amy NIXON (Vice-skip)
Second - Jocelyn PETERMAN
Lead - Laine PETERS
Alternate - Susan O'CONNOR

Coach - Charley THOMAS

Denmark

Fourth - Lene NIELSEN (Skip)
Third - Stephanie RISDAL (Vice-skip)
Second - Isabella CLEMMENSEN
Lead - Charlotte CLEMMENSEN
Alternate - Madeleine DUPONT

Coach - Ulrik SCHMIDT

Finland

Fourth - Oona KAUSTE (Skip)
Third - Milja HELLSTEN (Vice-skip)
Second - Maija SALMIOVIRTA
Lead - Marjo HIPPI
Alternate - Jenni RASANEN

Coach - Tomi RANTAMAKI

Germany

Fourth - Daniela DRIENDL (Skip)
Third - Analena JENTSCH (Vice-skip)
Second - Maike BEER*
Lead - Pia-Lisa SCHOELL
Alternate - Marika TRETTIN**

Coach - Thomas LIPS

Due to late line-up change:
*pictured far right
**pictured middle

Italy

Fourth - Federica APOLLONIO (Skip)
Third - Stefania MENARDI (Vice-skip)
Second - Chiara OLIVIERI
Lead - Maria GASPARI
Alternate - Claudia ALVERA

Coach - Brian GRAY

Japan

Fourth - Satsuki FUJISAWA (Skip)
Third - Chinami YOSHIDA (Vice-skip)
Second - Yumi SUZUKI
Lead - Yurika YOSHIDA
Alternate - Mari MOTOHASHI

Coach - James LIND

Korea

Fourth - GIM Un Chi
Third - LEE Seul Bee
Second - UM Min Ji
Lead - KIM Ji Sun
Alternate - YEOM Yoon Jung

Coach - SHIN Dong Ho

Russia

Fourth - Anna SIDOROVA (Skip)
Third - Margarita FOMINA (Vice-skip)
Second - Alexandra RAEVA
Lead - Nkeiruka EZEKH
Alternate - Alina KOVALEVA

Coach - Svetlana KALALB

Scotland

Fourth - Eve MUIRHEAD (Skip)
Third - Anna SLOAN (Vice-skip)
Second - Victoria ADAMS
Lead - Sarah REID
Alternate - Rachel HANNEN

Coach - David HAY

Sweden

Fourth - Maria PRYTZ (Vice-skip)
Third - Christina BERTRUP
Second - Maria WENNERSTROEM
Lead - Margaretha SIGFRIDSSON (Skip)
Alternate - Agnes KNOCHENHAUER

Coach - Fredrik HALLSTROEM

Switzerland

Fourth - Binia FELTSCHER (Skip)
Third - Irene SCHORI (Vice-skip)
Second - Franziska KAUFMANN
Lead - Christine URECH
Alternate - Carole HOWALD

Coach - Allan MOORE

USA

Fourth - Erika BROWN (Skip)
Third - Allison POTTINGER (Vice-skip)
Second - Nicole JORAANSTAD
Lead - Natalie NICHOLSON
Alternate - Tabitha PETERSON

Coach - Ann SWISSHELM